Kalsiyum içerikli materyallerin mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi
The antimicrobial effects of calcium hydroxide preparations on selected microorganisms
  1. Tez No: 157684
  2. Yazar: MEHMET ÖNDER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM AŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
8. ÖZET: Bu çalışmada iki farklı formdaki kalsiyum hidroksit preparatının ( Multical, Sultan* serum fizyolojik), Mac farland 0.5 olacak şekilde hazırlanan Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Enterococcus faecalis (ATCC 29212) ve Candida albicans (ATCC 10231) mikroorganizma süspansiyonları ile 7 gün süresince enfekte edilen 280 adet dentin kesiti üzerindeki antimikrobiyal etkileri kantitatif olarak incelenmiştir. Heriki preparatın mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkileri 0, 24, 48, 72 saat ve 7 günlük zaman aralıklarında birbirleri ile kıyaslanmıştır. Yeni çekilmiş tek köklü tek kanallı insan kesici ve premolar dişleri son apikal genişletmeleri 40 no'lu K file ile apekslerinden 1 mm. geride olacak şekilde hazırlanmıştır. Dişlerin sement yüzeyleri 0 numara tırnak cilası ile kaplandıktan sonra uzun eksenlerine paralel olacak şekilde iki kesite ayrılmıştır. Deney grublarında 120 adet ve kontrol gruplarında 40 diş kesitinden oluşan dört grup oluşturulmuştur. 1 atm. basınç 124 °C sıcaklıkta 15 dakika süresince otoklavda sterilize edilen dentin kesitleri 7 gün süre ile belirtilen mikroorganizmalar ile 35 °C 24 saat inkübe edilerek enfekte edilmişlerdir. Heriki kalsiyum hidroksit preparatı enfekte edilen dentin kesitlerine tüm yüzeyleri kaplanacak şekilde uygulanmıştır. 0, 24, 48, 72. saatler ve 7. günde preparatlar serum fizyolojik ile yıkanarak uzaklaştırılmış ve dentin kesitleri üreme kontrolü için 24 saat süre ile tekrar inkübe edilmişlerdir. 0, 24, 48, 72. saatler ve 7. günde yapılan üreme kontrollerinde elde edilen bulgulara göre her iki kalsiyum hidroksit preparatı tüm mikroorganizmalar üzerinde antibakteriyal olarak etkili bulunmuş ve mikroorganizma sayılarında istatiksel olarak anlamlı düşüş sağlamıştır. Yüzde değişim değerlendirmesine göre Multical preparatı S.aureus üzerinde sultan + serum fizyolojik preparatına oranla %50 daha fazla etkili bulunmuştur. 78
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY: :The aim of this study was to evaluate the antimicrobial activity of two calcium hydroxide formulations (Multical, Sultan+distilled water) in infected dentinal tubules. Four microorganisms, strains of ATCC Enterecoccus faecalis (ATCC 29212), Candida albicans (ATCC 10231), Staphylococcus aureus (ATCC 6538) and Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) were used.. 140 freshly extracted single rooted teeth were prepared with step down tecnique up to no. 40 file to be 1mm. short of the apex. To eliminate contamination root surfaces of the teeth were covered with nail polish.Then roots were sectioned into two pieces longitudinally. The teeth were autoclaved at 1 atm. pressure 124°C for 15 minutes. 280 sectioned teeth were divided into 2 groups, (120 teeth each) and 40 teeth were used for control group. The sections were then infected with the selected 4 microorganisms at 37°C for 7 days. The infected dentin surfaces were dressed with calcium hydroxide formulations. At the intervals 0, 24, 48, 72 h and 7 days, the calcium hydroxide formulations were cleaned. Then the sections were dried with sterilized cotton pellets and incubated at 37°C for 24 hours for microbial growth. According to the results of this study, calcium hydroxide formulations were effective to reduce four microorganisms significantly ( p< 0.05 ) at 0, 24, 48, 72 hours and 7 days. Both calcium hydroxide preparations limited the microbial growth but could not completely eliminate the selected microorganisms. 79