Lokal hemostatik ajanların gömülü alt 3.molar diş operasyonları sonrasında oluşan ödem üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of effects of local haemostatic agents on swelling after removal of impacted third molars
- Tez No: 157709
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET LOKAL HEMOSTATİK AJANLARIN GÖMÜLÜ ALT 3. MOLAR DİŞ OPERASYONLARI SONRASINDA OLUŞAN ÖDEM ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ İsmail ŞENER, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Nisan 2004 Mandibuler 3. molar dişler en sık gömülü kalan dişlerdir. Üçüncü molar diş operasyonlarından sonra ödem ve lokal kanamalar meydana gelebilmektedir. Lokal kanamaları elimine etmek için genellikle lokal hemostatik ajanlar kullanılmaktadır. Bu çalışma lokal hemostatik ajanların gömülü alt 3. molar diş operasyonları sonrasında oluşan ödem üzerine etkilerini incelemektedir. Çift taraflı simetrik olarak tam gömülü (kemik retansiyonlu) alt 3. molar dişlere sahip, yaş ortalaması 21,21 olan 66 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm operasyonlar aynı seansta ve aynı hekim tarafından yapıldı. Hastalar test ve kontrol grubu olmak üzere rastgele ikiye ayrıldı. Sağ taraf kontrol, sol taraf deney olarak belirlendi. Sağ tarafta gömülü diş çekildikten sonra flep 3/0 ipek sütur ile primer olarak kapatıldı. Hastaların sol taraflarındaki gömülü dişler çekildikten sonra ise çekim soketi 10 mi serum fizyolojik ile yıkandı. Çekim soketine spanç (gazlı bez) yerleştirilip kanama kontrolünün tam olarak sağlanabilmesi için 5 dakika beklenildi. Sonra çekim soketine lokal hemostatik ajanlardan biri (Okside edilmiş rej enere selüloz, jelatin sünger, kollejen sünger) yerleştirildi. Operasyon süresi, ağız açıklığı, intraoperatif kanama miktarı ve fasiyal şişlik verileri değerlendirildi. Fasiyal şişlik posteroanterior radyografi üzerinde“nokta sayma tekniği”ile ölçüldü. Postoperatif 1., 3. ve 7. günlerdeki ağız açıklığı ve fasiyal şişlik açısından deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Bu çalışma, gömülü alt 3. molar diş çekiminden sonra lokal hemostazın fasiyal şişliği önlemede etkili olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF EFFECTS OF LOCAL HAEMOSTATIC AGENTS ON SWELLING AFTER REMOVAL OF IMPACTED THIRD MOLARS Ismail ŞENER, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, April 2004 In the mandible the most common impacted teeth are third molars. After the third molar surgery edema and local bleeding may be occurred. In order to eliminate the local bleeding generally local haemostatic agents are used. This study evaluates the effects of local haemostatic agents on the facial swelling induced in patients undergoing surgical removal of impacted mandibular third molar teeth. Sixty-six healthy patients (mean age, 21.21 years) with bilateral third molar extraction were included in this study. All teeth were removed in the same operation by one surgeon. The patients were assigned as the test and control groups by random selection. The left side of the mandible served as the local haemostasis (test) and the right side as the control group in all patients. In the control group (after the removal of the tooth), the wound was primarily closed with silk sutures. In the test group, an absorbable haemostatic agents (Oxidized regenerated cellulose, gelatine sponge and collagen sponge) were placed in the extraction cavity following gauze packing for 5 minutes to prevent bleeding. Data was collected regarding the operating time, mouth opening, amount of bleeding and facial swelling. Facial swelling was measured by“point counting technique”on standard postero-anterior skull radiographs. There were no statistically significant differences between the test and control groups for the mean values of the facial swelling and mouth opening at day 1, 3 and 7 postoperatively (p>0.05). This study has shown that local haemostasis after removal of impacted mandibular third molars is not so effective in preventing facial swelling.