Çenelerin dentoalveoler inflamatuar lezyonlarının mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Microbiologic study of dentoalveolar inflammatory lesions of jaws
- Tez No: 157717
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı kliniğine başvuran 35 periapikal granulom ve 35 radikuler kist hastasından, aerop ve anaerop mikrobiyolojik inceleme için klinik materyal alındı. Periapikal granulomlardan apikal küretaj yöntemiyle, radikuler kistlerden aspirasyon yöntemiyle klinik örnekler elde edilerek değerlendirilmek üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıp Laboratuarları Bakteriyoloji Birimi'ne gönderildi. Tüm lezyonların teşhisi histopatolojik inceleme ile doğrulandı. Periapikal granulomlardan izole edilen mikroorganizmalar sıklık sırasıyla; Streptococcus sanguis (%20), Streptococcus anginosus (%13,33), Streptococcus constellatus (%13,33), Streptococcus milleri (%13,33), Propionibacterium acnes (%6,66), Bacteroides capillosus (%6,66), Staphylococcus xylosus (%6,66), Actinomyces meyeri (%6,66), Candida albicans (%6,66) tır. Kistlerden izole edilen bakteriler sıklık sırasıyla; Streptococcus constellatus (% 19,04), Streptococcus sanguis (% 14,28), Prevotella buccae (% 4,76), Prevotella intermedia (% 4,76), Streptococcus anginosus (% 4,76), Propionibacterium propionicum (% 4,76), Bacteroides capillosus (% 4,76), Staphylococcus hominis (% 4,76), Actinomyces meyeri (% 4,76), Streptococcus cremoris (% 4,76), Streptococcus mitis (% 4,76), Rothia denticariosa (% 4,76), Actinomyces viscosus (% 4,76), Gemella haemolysans (% 4,76), Peptostreptococcus pevotii (% 4,76), Fusobacterium nucleatum (% 4,76)'dur. Periapikal granulom ve kistlerden (radikuler kist ve rezidüel kist) izole edilen fakültafif anaerop ve zorunlu anaerop bakteri türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı ( Fisher'in Exact Testi, p > 0,05 ).
Özet (Çeviri)
The clinic materials for the aerobic and anaerobic microbiologic investigation were collected from 35 patients who were presented with periapical granulomas and radicular cysts, and were referred to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery. The clinical samples were collected from periapical granulomas with apical curettage and cysts with aspiration. Then those samples were sent to The Medical Faculty of University of Ondokuz Mayıs, Health Services and Research Center Medical Laboratories, Microbiology Department. The diagnosis of all the lesions was confirmed by histopatological investigation. The followings are the microorganisms isolated from periapical granulomas; Streptococcus sanguis (%20), Streptococcus anginosus (%13,33), Streptococcus constellatus (%13,33), Streptococcus milleri (%13,33), Propionibacterium acnes (%6,66), Bacteroides capillosus (%6,66), Staphylococcus xylosus (%6,66), Actinomyces meyeri (%6,66), Candida albicans (%6,66). The followings are the microorganisms were isolated from cysts; Streptococcus constellatus (% 19,04), Streptococcus sanguis (% 14,28), Prevotella buccae (% 4,76), Prevotella intermedia (% 4, 76), Streptococcus anginosus (% 4, 76), Propionibacterium propionicum (% 4,76), Bacteroides capillosus (% 4,76), Staphylococcus hominis (% 4,76), Actinomyces meyeri (% 4,76), Streptococcus cremoris (% 4,76), Streptococcus mitis (% 4, 76), Rothia denticariosa (% 4, 76), Actinomyces viscosus (% 4, 76), Gemella haemolysans (% 4, 76), Peptostreptococcus pevotii (% 4, 76), Fusobacterium nucleatum (%4,76). No statistically meaningful difference was found between the species of strict anaerobic and facultative anaerobic bacteria isolated by periapical granulomas and cysts (Fisher's Exact Test, p > 0,05).