Hava-tutuculu pencerelerde güneş enerjisinin kullanımı
Usage of solar energy with an extract-air window
- Tez No: 4429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
HAVA-TUÜSJCULU PENCERELERLE GÜNEŞ ENERJİSİNİN KOLİ ANIMI (Yüksek Lisans Tezi) İzzet YIRGAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1988 ÖZ Bu çalışmada, okul, büro, sağlık merkezleri gibi gündüz kullanılan yerlerde, kış "boyunca güneş enerjisi ni kullanarak içerinin ısıtılmasında, yazın ise hava landırma ve soğutmada kullanılabilecek ve normal pen cerelerin yerini alabilecek olan hava-tutuculu bir pencerenin yapımı gerçekleştirilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir, Hava-tutuculu pencere, normal pencere boyutların da, üç camdan oluşan, içteki iki camı arasında alümin yumdan yapılmış ve bir jaluzi şeklinde sıralanmış pla kalardan meydana gelmektedir. Isı transferi için kul lanılan havanın, pencere içinden ve plakalar arasından geçişi, pencere üzerine yerleştirilen bir fan ile sağ lanmaktadır. Bu çalışmada ısıtma amacıyla kullanılan hava-tu tuculu pencere, bir düz-güneş toplayıcısı gibi düşünü lerek incelenmiş ve hava debisi, çevre sıcaklığı, pla kaların rengi, ışınım miktarı vb. parametrel erdeki de ğişmelerin, sistem performansı üzerindeki etkileri a- raş t irilmiş tır. -II-
Özet (Çeviri)
USAGE OP SOLAR ENERGY WITH AN EXTRACT-AIR WINDOW (M. Se. Thesis) İzzet YIRGAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1988 ABSTRACT In this study, an extract-air window, which can he used as a conventional window in healt Centers, office "buildings or schools, for space heating purposes in winter and for cooling or ventilating in summer, was designed, constructed and tested experimentally» The constructed extract-air window, consists of three glases, Venetian blinds which are made of aluminum and a fan. Starting from the outside, there is a double insulating pane, then an inner pane and an air space with Venetian Minds between these two panes. The system effectiveness in space heating was de termined and the effects of parameters such as insola tion, air flow rate, ambient temperature, colour of aluminum plates etc. on the system performance were investigated. -Ill-