Behçet hastalığında intraoral lezyonlardan alınan biyopsi örneklerinde HSP 60'ın etyolojik faktör olarak incelenmesi
Research of HSP 60 as an ethiologic factor in biopsy specimens taken from intraoral lesions at Behçet's disease
- Tez No: 157719
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER GÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Behçet hastalığı (BH), tekrarlayan oral aftöz ülserler, genital ülserler, üveit ve deri lezyonları ile karakterize; artirit, tromboflebit, nörolojik tutulumlar gibi çeşitli klinik bulgular ile seyreden kronik multisistemik inflamatuar bir hastalıktır. BH'nin etyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde muhtemelen mikrobiyal patojenler ile tetiklenen immünolojik bozuklukların, hastalığın patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, BH'de intraoral lezyonlardan alman biyopsi örneklerinde HSP 60'ı etyolojik faktör olarak incelemektir. Çalışmamızda, 11 Behçet hastasından, 11 RAS hastasından ve 11 OLP hastasından alınan intraoral lezyonal biyopsi örnekleri ile kontrol amaçlı olarak 11 sağlıklı bireyden alınan oral mukozal biyopsi örnekleri, Biotin streptavidin-AEC kiti kullanılarak immünohistokimyasal yöntemlerle incelendi. HSP 60 ekspresyonlan ışık mikroskobu altında semikantitatif olarak değerlendirildi. Behçet hastalan ile RAS hastalarının lezyonal doku örneklerinin bazal epitel keratinositlerinde oluşan HSP 60 ekspresyonlan benzer şekilde orta-kuvvetli derecede tespit edildi. Her iki hasta grubunda da süperfisyal epitel keratinositlerine doğru HSP 60 ekspresyonunun hafiflediği gözlendi. OLP hastalarında ise bu iki gruba göre ekspresyonun biraz daha hafif olduğu görüldü. Damar endotel hücrelerinde ve infiltrat alanlarında tespit edilen HSP 60 ekspresyonlan her üç hasta grubunda benzer şekilde orta-hafîf derecedeydi. Sağlıklı kontrol grubunda ise HSP 60 ekspresyonunun bazal epiteldeki keratinositlerde orta-hafif şiddette olduğu ve bu ekspresyonun süperfisyal epitel keratinositlerine doğru oldukça hafiflediği hatta kaybolduğu gözlendi. Sonuç olarak Behçet hastalarının intraoral lezyonlanndan alınan biyopsi örneklerinde oluşan HSP 60 ekspresyonlan ile, sağlıklı bireylerden alınan oral mukoza biyopsi örneklerinde oluşan HSP 60 ekspresyonlan arasında anlamlı farklılıkların 71oluşması, HSP 60'ın BH'de meydana gelen oral aftların patogenezinde rolü olabileceğini göstermektedir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's disease (BD) is a chronic multisystemic inflammatory disorder characterized by recurrent oral aphthous ulceration, genital ulceration, uveitis and skin lesions. It has been postulated that immunologic abnormalities, which are possibly induced by microbial pathogens in genetically susceptible individuals, are important in its pathogenesis. The aim of this study is to investigate the role of heat shock protein 60 (HSP 60) in the formation of recurrent oral ulcerations in BD. In our study, the intraoral lesional biopsy specimens taken from 11 Behcet's disease patients, 1 1 recurrent aphthous stomatitis patients, 1 1 oral lichen planus patients and oral mucosal biopsy specimens taken from 11 healthy individuals as the control group were analyzed by Biotin streptavidine-AEC kit and immunohistochemical methods. The expressions of HSP 60 was observed under light microscope with a semiquantitative method. HSP 60 expressions formed in basal keratinocytes of Behcet's disease patients and RAS patients lesional biopsy specimens are similarly determined as moderate- intense staining. In both patient groups HSP 60 expression was observed to slighten towards the superficial epithel keratinocytes. This expression was seen a little slighter in OLP patients compared to these two groups. HSP 60 expressions in endothelial cells and infiltrate areas were determined as moderate- intense staining in all three patient groups. In healthy control group HSP 60 expressions in basal epithelial keratinocytes were moderate-slight staining and this expression was observed to slighten or even disappear towards the superficial epithel keratinocytes. As a result; the significant differences between the HSP 60 expressions formed in biopsy specimens taken from Behcet's patients intraoral lesions and the HSP 60 expressions formed in oral mucosal biopcies taken from healthy individuals indicates that, HSP 60 might have a role in the oral ulceration pathogenesis occuring in BH. 73