Behçet hastalarında sistemik ve pulmoner arteriyel parametrelerin hastalıkla ilişkisi ve hastalığın seyrinde öngördürücü değeri
The relationship between systemic and pulmonary arterial parameters in the behçet patients and its predictive value of the disease
- Tez No: 637524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SEYFEDDİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Behçet Hastalarının rutin kontrolleri esnasında non-invaziv ve pratik şekilde bakılabilen temel ekokardiyografik parametreler, pulmoner pulse wave transit time, pulmoner stiffness, interatrial ve intratrial gecikme süreleri ile tansiyon holter cihazıyla bakılabilen aort sertliğine yönelik verilerin toplanması sonrasında sistemik ve pulmoner arteriyel parametrelerin Behçet Hastalığıyla ilişkisi ve hastalığın seyrindeki öngördürücü değerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya merkezimiz dermatoloji polikliniğinde takipli daha önce Behçet Hastalığı tanısı almış rutin kontrolüne gelen 96 hasta ve kardiyoloji polikliniğindeki muayene ve tetkileri soncunda normal olarak değerlendirilen 51 sağlıklı gönüllü alındı. Ekokardiyografi ile değerlendirme konvansiyonel ekokardiyografi yöntemleri ve doku doppler görüntüleme yöntemleriyle yapıldı. Aort sertliğine yönelik değerlendirme PWA monitörle yapıldı. Hastalar demografik özellikler, laboratuvar bulguları, ekokardiyografik bulgular ve PWA monitör kayıtlarına göre kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 37.2 olup, hastaların %45.8'i erkeklerden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the relationship and predictive value between systemic and pulmonary arterial parameters with Behçet's disease and the course of the disease after collecting data for non-invasive and practically observable basic echocardiographic parameters, pulmonary pulse wave transit time, aortic stiffness during the routine controls of Behçet Patients. Materials and Methods: Our study included 96 patients who were followed-up in our dermatology outpatient clinic, who had been diagnosed with Behçet's disease before, and 51 healthy volunteers who were evaluated as normal after their physical examinations and analysis in the cardiology outpatient clinic. Evaluation with echocardiography was done using conventional echocardiography methods and tissue doppler imaging methods. Assessment of aortic stiffness was made with a PWA monitor. The patients were compared with the control group according to demographic characteristics, laboratory findings, echocardiographic findings and PWA monitor records. Results: The average age of the patients included in the study was 37.2, and 45.8% of the patients were men.