Prohibitin geni 3´ transle edilmeyen bölgedeki C→T polimorfizmi ile erken yaş meme kanseri ilişkisi
The relation between early age breast cancer and C→T polymorphism of 3´ untranslated region of prohibitin gene
  1. Tez No: 157746
  2. Yazar: NEVİN BALCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURTEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET PROHİBİTİN GENİ 3' TRANSLE EDİLMEYEN BÖLGEDEKİ C->T POLİMORFİZMİ İLE ERKEN YAŞ MEME KANSERİ İLİŞKİSİ Nevin BALCI, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ocak 2004 Hücre döngüsü kontrolünün ve DNA tamirinin bozulması, meme kanseri de dahil olmak üzere kanser nedenleri arasındadır. Prohibitin proteini, retinoblastoma tümör baskılayıcı protein ile birleşerek hücresel transkripsiyon faktörü olan E2F'nin fonksiyonu sırasında transkripsiyonu baskılar. Hücre döngüsü sırasında Gl safhasından S şamasına geçişe engel olarak hücre proliferasyonunu engeller. Prohibitin translcriptinin antiproliferatif aktivitesi bu genin 3' transle edilmeyen bölgesinde (UTR) yer alır. Bu bölge içindeki C- »T değişimi antiproliferatif etkisi olmayan bir varyant oluşturması nedeniyle meme kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda erken yaş meme kanserli kadın hastalar ile prohibitin geni 3 'UTR polimorfizmi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için 58 meme kanserli hasta ve 52 sağlıklı kontrol DNA' lan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon fragment length polimorfizmiyle (RFLP) analiz edilmiştir. Meme kanserli hasta grubu ile kontrol grubu arasında T varyantı sıklıkları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak bir anlam bulunamamıştır (olasılık oram: OR= 0.98 ; güven aralığı: 0.517 - 2.020) Sonuç olarak, bulgularımız, erken yaş meme kanseri ile T varyantı arasında bir ilişki olmadığım göstermektedir. Bununla birlikte hasta grubu ve kontrol grubu sayısı artırıldığında olasılık oranının pozitif ya da negatif yönde değişmesi olasılığı vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATION BETWEEN EARLY AGE BREAST CANCER AND C-VT POLYMORPHISM OF 3' UNTRANSLATED REGION OF PROHIB1TIN GENE Nevin BALCI, MsC Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, January 2004 Disruption of cell cycle control and DNA repair is a cause of cancer, including breast cancer. The Prohibitin protein binds to retinoblastoma tumor suppressor protein leading to repression of transcription mediated by the cellular transcription factor E2F. It stops cell proliferation by preventing the transition from Gl phase to S phase during cell cycle. The antiproliferative activity of prohibitin transcript is located in the 3' untranslated region (UTR) of this gene. A C to T transition within this region creates a variant that does not have antiproliferative activity. The DNAs of 58 early breast cancer patients and 52 healthy controls have been analysed by polimerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) to evaluate the relation between polymorphism of the prohibitin gene 3 'UTR region and woman patients with early breast cancer in our study. When we compared the frequencies of the T variants between the breast cancer patients group and the controls group, there was no statistically significant association (the odds ratio: OR= 0.98; confidence interval: 0.517 - 2.020). As a result, our findings show that there was no association between the T allel and early onset breast cancer. However, there is a possibility that the odds ratio can change either positively or negatively if the sizes of the patients and the control groups are increased.