Türkiye'deki yabancı çeltik ve işlenmiş çeltik ürünlerinde genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili genetik analizler
Genetically modified organisms related genetic analysis of oryza sativa derived from processed food
  1. Tez No: 468139
  2. Yazar: YUNUS EMRE ARVAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmakta olan Rekombinant DNA teknolojisi ile birçok ürünün genetik yapısında değişiklikler yapılmış ve piyasaya sürülmüştür. Her geçen gün küresel olarak ekim alanı artmakta olan genetiği değiştirilmiş ürünlerin kullanımının uzun vadede biyoçeşitlilik ve insan sağlığına etkileri olabileceğinden bazı kaygıları da beraberinde getirmiştir. Verimi arttırmak ve çevresel stres faktörlerine dayanıklı ürünler yetiştirmek için yapılan bu genetik değişikliklerden etkili bir şekilde faydalanmak gereklidir. Dünyada birçok ülkede ekimi ve satışı serbest olmasına rağmen ülkemizde transgenik ürünlerin yetiştirilmesi 26 Mart 2010 tarihli ve 27533 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan biyogüvenlik kanunu ile yasaklanmıştır fakat ithalat yoluyla ülkemize gelen transgenik ürünler çeşitli denetimlerden geçerek marketlerimize girmektedir. Bu tez projesi kapsamında ülkemizin her geçen gün daha çok miktarda ithal ettiği transgenik ürünlerden olan çeltik ve işlenmiş çeltiklerin (pirinç, bisküvi, hazır yemek, tatlı, çeltik unu) kalitatif transgen içerikleri belirlendi. Avrupa birliğince onaylanmış pek çok transgenik üründe düzenleyici diziler olarak kullanılan 35S, NOS ve higromisin direnç geni (hpt) belirlenmesine dayanan PCR analizleri ile çeşitli örnek grupların kalitatif olarak taraması yapılmıştır. Dört örnekte hpt geni tespit edilmiştir. Ayrıca bir örnekte de NOS geni tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recombinant DNA technology, which is widely used nowadays, changes the genetic structure of many products and has been exported to the market. There have been some concerns as the use of genetically modified crops, which are increasing day by day globally, may have long-term effects on biodiversity and human health. It is necessary to make effective use of these genetically modified to increase yields and to cultivate products resistant to environmental stress factors. The cultivation of transgenic crops in Turkey is prohibited by the biosafety law published in the Official Gazette dated 26 March 2010 and numbered 27533, although planting and sales are free in many countries around the World. But the transgenic products that come to Turkey via import pass through various controls and enter our markets. Within the context of this thesis project, determined qualitative transgene contents of rice and foods derived rice which is one of the mostly produced transgenic in the worldwide. Several sample groups were qualitatively screened by PCR assays based on 35S, NOS and hygromycin resistance gene (hpt) detection, which were used as regulatory sequences in several transgenic lines approved in the European Union. The hpt gene was detected in all four samples. In addition, NOS was also detected in one sample.