Baş ve boyun bölgesi kanserli hastaların tükürüklerinde antioksidan miktarlarındaki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of changes in amount of antioxidants in saliva that patients who have head and neck cancer
- Tez No: 157772
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VII. ÖZET BAŞ VE BOYUN BÖLGESİ KANSERLİ HASTALARIN TÜKÜRÜKLERİNDE ANTİOKSİDAN MİKTARLARINDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİN İNCELENMESİ Serbest radikaller vücutta bir çok farklı mekanizmalar sonucu oluşabilmektedir. Intrasellüler ve ekstrasellüler mekanizmalar sonucu oluşan serbest radikaller grubunda olan, reaktif oksijen türevleri hücreler için son derece toksik, mutajenik ve karsinojeniktir. Reaktif oksijen türevlerinin diabetten Sjogren sendromuna kadar bir çok otoimmün hastalığın patofizyolojisinde etken olabileceği değerlendirilmektedir. Ayrıca organizmanın yaşlanmasında da bu türevlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu radikallerin inhibisyonu antioksidan savunma mekanizmaları ile gerçekleştirilmektedir. Ancak antioksidanların etkin olabilmesi için belirli bir konsantrasyonda olmaları gerekmektedir. Oksidan-antioksidan dengesinin oksidanlar lehine bozulduğu durumlarda malignansiler başta olmak üzere bir çok dejeneratif hastalık oluştuğu düşünülmektedir. Antioksidanlar tüm vücut sıvılarında bulunan son derece önemli savunma mekanizmalarıdır. Ancak bunların miktarları biyolojik materyaller arasında farklılık göstermektedir. Dişhekimliği yönünden değerlendirildiğinde bu antioksidanların tükürükdeki çeşit ve konsantrasyonları, malignansilerin diagnozu ve prognozlannın değerlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada baş ve boyun karsinomları ile tükürükteki selenyum (Se), selenyum bağımlı glutatyon peroksidaz (Se-GSH-Px) ve süperoksit dismutaz SOD arasındaki ilişki değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmamızda Lipit peroksidasyonun önemli göstergelerinden olan tükürük içerisindeki malondialdehit (MDA) konsantrasyonu da incelenmiştir. Bu parametrelerin sağlıklı kişilerdeki parametrelerle karşılaştırılması ile diagnostik bir yaklaşım elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda hiçbir tükürük numunesinde SOD aktivitesine rastlanamamıştır. Kontrol grubu numunelerindeki MDA miktarı ile baş karsinomalı ve boyun karsinomalı hasta grubu preop. numunelerindeki MDA miktarı arasında fark bulunmamıştır. Baş karsinomalı ve boyun karsinomalı hasta grubu preop. numunelerindeki Se-GSH-Px aktivitesi, kontrol grubu numunelerindeki Se-GSH-Px aktivitesinden düşük bulunmuştur. Baş karsinomalı ve boyun karsinomalı hasta grubu preop. numunelerindeki Se-GSH-Px düzeyleri arasında fark bulunmamıştır. Baş karsinomalı 85ve boyun karsinomalı hasta grubu preop. numunelerindeki Se düzeyi, kontrol grubu numunelerindeki Se düzeyinden düşük bulunmuştur. Baş karsinomalı ve boyun karsinomalı hasta grubu preop. numunelerindeki Se düzeyleri arasında fark bulunmamıştır. Baş karsinomalı ve boyun karsinomalı hasta grubu postop. numunelerindeki MDA miktarları arasında fark bulunmamıştır. Ancak baş karsinomalı hasta grubu postop. numunelerindeki Se düzeyi boyun karsinomalı hasta grubu postop. numunelerindeki Se düzeyinden sınırda düşük bulunmuştur. Baş ve boyun karsinomalı hasta gruplarındaki postop. Se-GSH-Px değerinin preop. Se- GSH-Px değerinden fazla olduğu değerlendirilmiştir. Ancak her iki grup için de preop Se - postop. Se ve preop. MDA ve postop. MDA değerleri arasında istatistiksel bir farklılık gözlenmemiştir. Bu karşılaştırmaya göre boyun Ca' lı hastaların postop. Se- GSH-Px, postop. MDA değerleri ve baş Ca' lı hastaların postop. MDA değerleri ile kontrol grubu değerleri arasında fark tespit edilememiştir. Ancak baş Ca' lı hastaların postop. Se-GSH-Px değerleri ve postop. Se değerleri ve boyun Ca' lı hasta grubunun postop. Se ile kontrol grubu değerleri arasında istatistiksel açıdan fark bulunduğu ve kontrol grubu değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda ayrıca kontrol grubundaki hastaların tükürüklerindeki Se düzeyi ile Se-GSH-Px aktivitesi arasında istatistiksel olarak çok güçlü bir doğrusal korelasyon olduğu, Se-GSH-Px aktivitesi ile MDA düzeyi arasında çok güçlü ters bir korelasyon olduğu, Se-GSH-Px ile yaş arasında çok güçlü ters bir korelasyon olduğu, Se düzeyi ile MDA düzeyi arasında çok güçlü ters bir korelasyon olduğu, Se düzeyi ile yaş arasında çok güçlü ters bir korelasyon olduğu ve MDA düzeyi ile yaş arasında çok güçlü doğrusal bir korelasyon olduğu da tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar baş ve boyun karsinomalı hastalarda tükürükte antioksidan miktarlarında genel bir düşme olduğunu ve/ veya antioksidan düzeylerindeki düşüklüğün malignansilere yatkınlığı arttırdığı sonucunu düşündürmektedir. Bu sonuçlar incelendiğinde, malignansilerden korunma yada başlamış olan bir tümörün prognozunu iyileştirme amacı ile antioksidan içeren diyetlerle beslenmenin veya vücudun antioksidan içeren preparatlarla desteklenmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. 86
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY INVESTIGATION OF CHANGES IN AMOUNTS OF ANTIOXIDANTS IN SALIVA THAT PATIENTS WHO HAVE HEAD AND NECK CANCER Free radicals can be form via many diverse mechanisms in the body. The reactive oxygen derivatives, which belong to the free radical group forming through intra- and extra-cellular mechanisms, are extremely toxic, mutagenic, and carcinogenic for the cells. It has been evaluated that reactive oxygen derivatives can be causative factor in the pathophysiology of many diseases, from diabetes to Sjogren syndrome. Furthermore, it is believed that these derivatives can be effective in the aging of the organism. Inhibition of these radicals is performed via antioxidant defense mechanisms. However, antioxidants have to be in a certain concentration to be effective. It has been proposed that many degenerative diseases develop when the oxidant/antioxidant balance fails in favor of oxidants. Antioxidants are very important defense mechanisms found in all body fluids. However, amounts of these differ according to the biological materials. Types and concentrations of these antioxidants have great importance for the diagnosis and evaluation of prognoses in terms of dental medicine. In this study, we attempted to evaluate the relation between salivary selenium (Se), Selenium-dependant glutathion peroxidase (Se-GSH-Px), and superoxide dismutase. We also examined the concentration of malone dialdehyde, which is one of the most important indicators of lipid peroxidation in saliva. We tried to reach a diagnostic approach by comparing these parameters with the parameters of healthy individuals. In our study, we did not see SOD activity in any of saliva samples. No difference was found between the MDA amount in the samples of the control group and the MDA amount in the preoperative samples of the group with head carcinomas and neck carcinomas. The amounts of Se-GSH-Px in the preoperative samples of the patient group with head carcinoma and neck carcinomas were found to be lower than the amounts of Se-GSH-Px in the samples of the control group. No differences were found between the amounts of Se-GSH-Px in preoperative samples of the patient group with head carcinoma and neck carcinomas. The amounts of Se in the preoperative samples of the patient group with head carcinoma and neck carcinomas 87were found to be lower than the amounts of Se in the samples of the control group. No differences were found between the amounts of Se in preoperative samples of the patient group with head carcinoma and neck carcinomas. No differences were found between the amounts of MDA in postoperative samples of the patient group with head carcinoma and neck carcinomas. However, the amount of Se in the postoperative samples of the patient group with head carcinomas was to be minimally lower than the amount of Se in the postoperative samples of the patient group with neck carcinomas. It was found that the amount of postoperative Se-GSH- Px in the patient groups with head and neck carcinomas was greater than preoperative Se-GSH-Px amount. However, no statistically significant difference was observed between preoperative Se / postoperative Se, and preoperative MDA / postoperative MDA for neither of the groups. According to this comparison, no difference was found between the postoperative Se-GSH-Px, postoperative MDA values of the patients with neck Ca, postoperative MDA values of the patients with head Ca, and values of the control group. However, it was seen that there was statistical difference between postoperative Se-GSH-Px values and postoperative Se values of patients with head Ca and postoperative Se values of the patients with neck Ca, and the values of the control group; and the values of the control group were higher. In addition, it was found in our study that there was a very strong linear correlation with the amounts of Se and Se-GSH-Px in saliva statistically, that there was a very strong reverse correlation with the amounts of Se-GSH-Px and MDA, that there was a very strong reverse correlation with Se-GSH-Px and age, that there was a very strong reverse correlation with the amounts of Se and MDA, that there was a very strong linear correlation with the amount of MDA and age in control group. The results of our study indicate that there exists a general reducing in the amounts of antioxidants in saliva in patients with head and neck carcinomas, and/or the reducing in the amounts of antioxidants increase predisposition to malignancies. When these results are examined, the importance of giving diets supported with antioxidants or to support the body with preparations containing antioxidants in order to prevent from malignancies or make the prognosis of a newly developed tumor better becomes apparent. 88