Mezial temporal skleroz patolojisinde apoptotik ve sağ kalım cevaplarının mRNA ekspresyonu seviyesinde analizi mRNA expression analysis of apoptotic and survival responses in mesial temporal sclerosis pathology
- Tez No: 157804
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
V ÖZET Özbaş-Gerçeker, F. Mezial Temporal Skleroz patolojisinde apoptotik ve sağkalım cevaplarının mRNA ekspresyonu seviyesinde analizi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji Programı Doktora Tezi, Ankara 2004. Mezial Temporal Lob Epilepsisi (MTLE) insanda sık rastlanan, iyi tanımlanmış semptomatik, lokalizasyon-bağımlı parsiyel bir epilepsi türüdür. En belirgin patofîzyolojik özelliği Cornu Ammonis bölgesinde seçici nöron kaybı ve reaktif gliozis ile karakterize edilebilen hipokampal sklerozdur. Bu çalışmanın amacı“Serial Analysis of Gene Expression”(SAGE) teknolojisi kullanarak kontrol ve sklerotik hipokampus dokularında transkriptomun karakterizasyonu ve kıyaslanması ile epileptogenez/hipokampal skleroz patolojisinde rol alan genlerin/hücresel mekanizmaların aydınlatılmasıdır. SAGE geniş ölçekli sekans analizinden faydalanarak hücresel gen ekspresyon kalıplarının dijital analizlerle kantitatif profilini elde etmemizi sağlayan bir tekniktir. Klinik ve patolojik bulguları uyumlu 6 hasta ve otopsi ile elde edilen 1 kontrol hipokampus dokusunda SAGE uygulanmıştır. Çalışmanın verileri USAGE ve SAGEstat programlan ile analiz edilerek kontrol ve MTLE hipokampus transkriptomları karşılaştınlmıştır. Kontrol hipokampus dokusunda toplam 28,228 tag (9206 farklı transkript) tanımlanırken sklerotik hipokampusta 25,932 tag (9599 farklı transkript) karakterize edilmiştir. Kontrol ve sklerotik hipokampus transkriptomları incelendiğinde her ikisinde de genel hücresel transkriptlerin ekspresyon seviyesinin dokuya özgül genlere oranla yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Özbaş-Gerçeker, F. mRNA Expression Analysis of Apoptotic and Survival Responses in Mesial Temporal Sclerosis Pathology, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, PhD Thesis in Medical Biology, Ankara 2004. Mesial Temporal Lobe Epilepsy (MTLE) is the most common, and best-defined form of symptomatic localization-related epilepsies. The typical pathological finding is hippocampal sclerosis which is characterized by selective neuronal loss in Cornu Ammonis region and reactive gliosis. The aim of this study is to define the genes and cellular mechanisms playing role in epileptogenesis/hippocampal sclerosis by characterization and comparison of hippocampal transcriptome in normal and sclerotic hippocampus by using Serial Analysis of Gene Expression (SAGE) technology. SAGE is a high-throughput sequencing-based technique that allows the quantitative and simultaneous analysis of a large number of transcripts, enabling a global view on the gene expression. Hippocampal tissue obtained from six patients of similar pathological and clinical features and an autopsy control were used in this study. USAGE and SAGEstat programs were used to analyze the data and compare the normal and sclerotic hippocampus transcriptome. A total of 28,228 tags (9206 unique transcripts) for control hippocampus and 25,932 tags (9599 unique transcripts) for sclerotic hippocampus were identified. It is observed that in both SAGE libraries the expression level of general cellular transcripts were higher than that of tissue-specific transcripts.