Mezial temporal skleroz'lu hastalarda mezolimbik yapıların hacim değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of volume changes in mesolimbic structures in patients with mesial temporal sclerosis
- Tez No: 876792
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR KELEŞ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Temporal lop epilepsisi (TLE), lokalizasyona bağlı epilepsilerin en sık görülenidir. TLE'ye hipokampal sklerozun eşlik ettiği durum, mezial temporal skleroz (MTS) olarak bilinir. MTS ilaca dirençli TLE hastalarında en sık görülen lezyondur. MTS'de hippocampus ve amygdala gibi yapılarda atrofi görülür. Ancak MTS'nin tüm limbik sistem yapılarını etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda MTS'li hastaların mezolimbik sistem yapılarındaki hacim değişikliklerini inceleyerek sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza 17 sağ MTS ve 19 sol MTS hastası olmak üzere toplam 36 MTS hastası ve hasta grubuyla yaş ve cinsiyet yönünden uyumlu 36 tane sağlıklı birey retrospektif olarak taranarak dahil edildi. Tüm gruplardaki bireylerin mezolimbik yapılarının subkortikal, gri cevher ve beyaz cevher hacimleri, kortikal kalınlıkları FreeSurfer yazılımıyla ölçülerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Temporal lobe epilepsy (TLE) is the most common of the localization-related epilepsies. The condition in which TLE is accompanied by hippocampal sclerosis is known as mesial temporal sclerosis (MTS). MTS is the most common lesion in drug-resistant TLE patients. In MTS, atrophy is seen in structures such as the hippocampus and amygdala. However, it is thought that MTS may affect all limbic system structures. Therefore, in our study, we aimed to examine the volume changes in the mesolimbic system structures of patients with MTS and compare them with healthy controls. Method: A total of 36 MTS patients, 17 right MTS and 19 left MTS patients, and 36 healthy individuals compatible with the patient group in terms of age and gender were retrospectively screened and included in our study. Subcortical, gray matter and white matter volumes and cortical thicknesses of the mesolimbic structures of individuals in all groups were measured and compared with FreeSurfer software.