Türk toplumunda steroid redüktaz (SRD5A2) ve 17 hidroksilaz (CYP17) gen polimorfizmleri ile prostat kanseri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Prostat cancer risk and polymorphism in 17 hydroxylase (CYP17) and steroid reductase (SRD5A2) in Turkish population
  1. Tez No: 157805
  2. Yazar: HACER İLKE ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-50- 6. O Z E T Prostat kanseri batılı ülkelerde görülen en yaygın kanserlerden biridir. Prostat kanserinin etiyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte etnik kökenin en önemli risk faktörlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Prostat kanseri oluşumu androjen bağımlı olduğundan androjen metabolizmasında ve sentezinde yer alan genlerdeki değişimlerin risk faktörü olabileceği düşünülmektedir. Bu genler prostat kanseri gelişiminde yatkınlığın artmasına neden olan aday genlerdir. SRD5A2 ve CYP1 7 genlerinde yer alan polimorfizmlerinde prostat kanseri yatkınlığını arttırdığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, SRD5A2 ve CYP17 gen polimorftzmlerinin prostat kanseri gelişimindeki risk bağlantısını belirlemektir. Çalışmamıza 100 kadar prostat kanser hastası ve 105 tane sağlıklı kişi dahil edilmiştir. DNA ekstraksiyonu tam kandan DNA ekstraksiyonu yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Genotipler PCR-RFLP ve real-time PCR yöntemi ile saptanmıştır. SRD5A2 ve CYP17 genotipleri prostat kanserli hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında istatiksel olarak risk faktörü oluşturabilecek bir anlam ifade etmediği saptanmıştır. CYP 17 geninde A1A1 genotip sıklığı hastalarda (%46) kontrol grubuna (% 32,4) oranla daha fazla görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-51- 7. SUMMARY Prostate carcinoma is one of the most common malignancies among men in Western countries. The etiology of prostate carcinoma indicates that ethnicity is one of the most important risk factors. Prostate carcinoma is androgen dependent and it is assumed that variation in androgen metabolism and synthesis might effect a man's risk. Therefore, genes involved in these pathways are candidates for prostate carcinoma susceptibility. It is thought that polymorphisms of 5-a reductase 2 (SRD5A2) and 17 hydroxylase (CYP17) gene are likely to significant increase susceptibility. The aim of the study was to investigate the risk association of SRD5A2 and CYP17 gene polymorphisms in the development of prostate cancer. In this study, 100 prostate cancer patients and 1 05 healthy controls were studied. DNA was extracted from whole blood by using DNA extraction techniques. CYP17 and SRD5A2 gene polymorphisms were determined by Polymerase Chain Reaction (PCR) - Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) and Real Time PCR techniques. There was no evidence of an association between CYP17 and SRD5A2 polymorphisms and prostate cancer risk in Turkish population. In CYP17, A1A1 genotype is more common in cases than controls.