Mezial temporal lob epilepsi (MTLE) patolojisinde wnt yolağı genlerinin ekspresyon düzeylerinin incelenmesi
Expression analysis of wnt pathway genes in mesial temporal lobe epilepsy (MTLE) pathology
- Tez No: 318387
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mezial temporal lob epilepsi (MTLE) insanda sık rastlanan ve iyi tanımlanmış semptomatik, lokalizasyon-bağımlı parsiyel bir epilepsi türüdür. En belirgin patofizyolojik özelliği yoğun hücre kaybı ve gliozis ile tanımlanan hipokampal skleroz olarak bilinmektedir. Bu konuda literatürde yer alan çalışmalar genellikle hayvan modellerine dayanmaktadır. Hasta dokuları ile yapılan çalışmalar ender olup, insandaki epileptogenezin ve nöropatolojik değişikliklerin anlaşılabilmesi açısından kıymetlidir. Bu tez çalışmasının amacı, Mezial Temporal Lob Epilepsi (MTLE)'li hastaların beyin biyopsi örneklerinde gözlenen hipokampal nöron ölümü (nörodejenerasyon) ile ilişkili olabilecek, sinyal ileti yolaklarından biri olan Wnt yolağında etkili genlerden Dickkopf-1 (DKK1), Beta-katenin (ß-katenin), Glikojen sentaz kinaz 3ß (GSK3-ß)'nın ekspresyon düzeylerini belirlemek ve MTLE'li hastalarda sklerozu olan ve olmayan gruplar arasında Wnt yolağında etkili bu genlerin ekspresyon farklılıklarını belirleyerek nörodejenerasyon süreci ve hastalık patolojisinin aydınlatılmasına katkıda bulunmaktır. MTLE hastalarında, Dickkopf-1 (DKK1), Beta-katenin (ß-katenin), Glikojen sentaz kinaz 3ß (GSK3-ß) genlerinin ekpresyonları incelenmiştir.Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi DNA/Hücre Bankası, Beyin Bankası tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesial Temporal Lobe Epilepsy (MTLE) is common, and well-defined form of symptomatic localization-related epilepsies. The typical pathological finding is hippocampal sclerosis which is characterized by selective neuronal loss and reactive gliosis. Studies in the literature mostly depend on animal models, the ones based on human tissues are rare but very valuable in understanding epileptogenesis and neuropathological changes in human. The aim of this thesis is to analyze the pathways that may be related to hippocampal neuronal death in Mesial Temporal Lobe Epilepsy (MTLE) biopsy samples. The main pathway that was analyzed in Wnt and the expression of Dickkopf-1 (DKK1), Beta-catenin (ß-catenin), Glycogen synthase kinase 3-ß (GSK3-ß) genes that are a part of this pathway. We aimed at determining if there is a difference in the expression levels of these genes in sclerotic and nonsclerotic groups so that they may play a role as a marker for the neurodegerative process and the pathology of the disease. The expression of Dickkopf-1 (DKK1), Beta-catenin (ß-catenin), Glycogen synthase kinase 3-ß (GSK3-ß) have been investigated in MTLE patients.This study was supported by Hacettepe University DNA/Cell Bank, Brain Bank.