Obstruktif uyku apne hipopne sendromlu olgularda uyku evrelerinin ve arousalların skorlanmasında kalp hızı değişkenliğinin kullanımı
  1. Tez No: 157821
  2. Yazar: EBRU DURGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA GÜLBARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Obstrüktif uyku apne hipopne sendromu (OUAHS) son çalışmalarla da erişkin popülasyonda prevalansının yüksek olduğu gösterilmiş bir tablodur. Erişkin yaştaki erkeklerin %1-5'inde, kadınların % 1.2-2.5'inde OUAHS görülmektedir. Hem dünyada hem de ülkemizde uyku laboratuvarlarının sayısının az oluşu nedeniyle genel popülasyondaki talebi karşılamak oldukça güçtür. Bu nedenle de OUAHS'nun tanısında kolay ve ucuz yöntemlerin kullanılma çabası yıllardır devam etmektedir. Obstrüktif uyku apne hipopne sendromunun tanımlandığı ilk dönemlerden bu yana tekrariayıcı apne ve hipopnelerin kalp hızının dönemik değişkenliği üzerine etkileri dikkat çekmektedir. Bizim çalışmamız; OUAHS'Iu olgularda uyku evrelerinin ve arousalların skorlanmasında kalp hızı değişkenliğinin (KHD) kullanılmasını değerlendirmektedir. Çalışmaya 14 hafif OUAHS'Iu, 17 ağır OUAHS'Iu olmak üzere 31 olgu alındı. Hastalara tanısal amaçlı polisomnografi uygulandıktan sonra, uyku çalışmalarındaki EKG traseleri üzerinden FFT algortiması kullanılarak frekans-bazlı analiz ile KHD hesaplandı. Çalışmamızda hem hafif hem de ağır OUAHS'Iu olgularda KHD'nin LF, HF ve LF/HF bileşenleri ile uyku evreleri arasında ilişki saptandı. Fakat bu ilişkiden, pratik uygulamada uyku evrelerini KHD ile tanımlamamızı sağlayabilecek özgüllük ve duyarlılıkta bir eşik değer saptanamadı. Ancak solunumsal arousalların bulunduğu epoklardan elde edilen LF, HF ve LF/HF oranı değerlendirildiğinde, LF/HF değerleri tüm uyku evrelerinden farklı bulundu. Sonuç olarak; çalışmamızda KHD'nin yalnız EKG kullanılarak nörolojik parametreler kullanılmaksızın solunumsal uyku çalışmaları yapmak için kullanılamayacağını verilerimiz göstermiştir. Ancak nörolojik parametreler kullanılmaksızın yalnızca kardiyo-respiratuvar parametreleri kullanan aygıtlarda solunumsal olayları izleyen LF/HF değişimleri solunumsal arousallan gösterebilir, solunumsal olaylar olmaksızın gelişen arousallar ise daha geniş laboratuvar incelemelerine yönelmeyi gerektirir. Böylelikle KHD ile pratik olarak uykuda yalnızca solunum sorunu olan olgular diğerlerinden ayrılabilir. 35
Özet (Çeviri)
8. SUÜMÂRY Obstructive sleep apnea hypopnea syndrome is a disorder with a high prevalence in adult population that is shown by the recent studies. OSAHS is seen in %1-5 and %1. 2-2.5 of respectively, adult men and women. Due to the less numbers of sleep laboratories both in our country and world, it is very hard to meet the request from the general population. Therefore the efforts for easier and cheaper metods for the diagnosis of OSAHS have been going on. From the first time obstructive sleep apnea hypopnea syndrome has been defined, effects of recurrent apneas and hypopneas on periodic heart rate variability attract attention. Our study evaluates the usage of heart rate variability (KHD) in scoring of sleep stages and arousals in patients with OSAHS. Thirty one patients with OSAHS (14 mild and 17 severe) were taken to the study. After the application of polysomnography, KHD was calculated by frequency domain analysis which uses FFT algorithm through the EGG traces. In patients with both mild and severe OSAHS, a relation between LF, HF components and LF/HF ratio and sleep stages was determined. But no threshold with the specificity and sensitivity for determination of the sleep stages with the usage of KHD in practice was established. However by analyzing LF, HF components and LF/HF ratio from the epochs with respiratory arousals, LF/HF ratio was found different in whole sleep stages. In conclusion, our data showed that KHD cannot be used for the respiratory sleep studies only with ECG in the absence of neurological parameters. However in the devices in which only the cardiorespiratory, but not the neurological parameters are being used, LH/HF ratio changes after the respiratory events can show respiratory arousals, but arousals without any respiratory event require wider laboratory examinations. Thus, patients with only the respiratory problems can be detected form the others by KHD in practice. 36