Koroner arter baypas cerrahisi sonrası görülen atriyal fibrilasyonun etiyolojisinde histolojik ve apoptotik mekanızmalrın araştırılması
  1. Tez No: 157838
  2. Yazar: KORAY AK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM İŞBİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dr. Kor ay AK Kalp Damar Cerrahisi AD. 2.Özet: Amaç: Postoperatif atriyal fıbrilasyon, koroner arter baypas cerrahisi sonrası görülen en sık komplikasyonlardan biridir. Bu çalışma postoperatif atriyal fıbrilasyon riskini arttıran histopalolojik risk faktörlerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Metodlar: Çalışmaya kliniğimizde elektif koroner arter baypas cerrahisi yapılan 100 hasta dahil edilmiştir. Hastalarım tümünden kardiyopulmoner baypas öncesi yaklaşık 100 mg sağ atriyal apendiks doku örnekleri alındı. Hastalar postoperatif dönemde atrial fıbrilasyon için takip edildi. Postoperatif dönemde atriyal fibrilasyona giren hastaların sağ atriyal apendiks doku örnekleri postoperatif dönemde normal sinüs ritminde kalan hastaların doku örnekleri ile karşılaştırıldı. Histolojik inceleme ışık mikroskopisi ile yapılırken miyositlerin apoptotik değerlendirilmesi immünohistokimya boyaması ile yapıldı. Sonuçlar: On dört (%14) hastada postoperatif atriyal fibrilasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Dr. Koray AK Kalp Damar Cerrahisi AD. 1. Abstract Objective: Postoperative atrial fibrillation is one of the most common complications after coronary artery bypass grafting. In this study, we aimed to identify preoperative histopathologic risk factors for the development of postoperative atrial fibrillation. Methods: One hundred elective coronary artery bypass grafting patients were enrolled into the study. Right atrial tissue from all patients was sampled before cardiopulmonary bypass. Patients were monitored for the occurrence of the postoperative atrial fibrillation. Right atrial tissue samples from the atrial fibrillation group were compared with samples belonging to the patients who remained in sinus rhythm postoperatively. Evaluation for atrial histopathology and myocyte apoptosis included light microscopic and immunohistochemical studies. ResuHs: Fourteen of the 100 patients (14%) developed postoperative atrial fibrillation.