Yeni tanı konulan hipertansif kişilerde yedi farklı antihipertansif ajanın nabız basıncı üzerine olan etkisi
  1. Tez No: 157839
  2. Yazar: GÖKHAN ALICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN KARPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Amaç: Yüksek nabız basıncı (sistolik kan basıncından diyastolik kan basıncının çıkarılması ile elde edilir) bağımsız bir kardiyovasküler risk faktörüdür. Antihipertansif tedavinin nabız basıncı (NB) üzerindeki etkisi ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada, yeni tanı konulan hipertansif hastalarda yedi farklı antihipertansif ajanın NB üzerindeki etkisini araştırdık. Yöntem: Prospektif, randomize olan çalışmamız 1 haftalık hasta alımı ve 12 haftalık aktif tedavi fazlarından oluşmaktadır. Toplam 140 hasta lisinopril (10 mg 1X1), lisinopril hidroklorotiazid (20/12.5 mg 1X1/2), valsartan (80 mg 1X1), valsartan hidroklorotiazid (160/12.5 mg 1X1/2), amlodipin {5 mg 1X1), indapamid (2.5 mg 1X1), atenolol (50 mg 1X1) tedavi gruplarına randomize edildi. Dördüncü haftada klinik kan basıncı düzeyi ^40/90 mmHg olan hastalarda ilaç dozları iki katına çıkarıldı ve 12. hafta sonunda çalışma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: A high pulse pressure (difference between systolic and diastolic pressure) is an independent cardiovascular risk factor. However, data regarding the effect of antihypertensive treatment on pulse pressure (PP) are scarce. In the present study, we evaluate the effect of seven classes of antihypertensive drugs on PP in patients with newly diagnosed essential hypertension. Methods: This prospective, randomized study consisted of a 1-week wash-out phase and an 12-week active-treatment phase. One hundred-forthy patients were allocated randomly to groups to receive lisinopril (10 mg 1X1), lisinopril hydrochlorothiazide (20/12.5 mg 1X1/2), valsartan (80 mg 1X1), valsartan hydrochlorothiazide (160/12.5 mg 1X1/2), amlodipine (5 mg 1X1), indapamide (2.5 mg 1X1), atenolol (50 mg 1X1). Clinic blood pressure was measured at the fourth week, the doses were then doubled in each group for the final 8 weeks of the study if the blood pressure level