Sıçan böbrek iskemi/reperfüzyon hasrında N-Asetil-Sistein ve Aprotin'in koruyucu etkilerinin araştırılması
- Tez No: 157840
 - Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KÜRŞAT BOZKURT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
8. Özet Giriş: İskemi-reperfüzyon hasarı fizyopatolojisi oldukça karmaşık, multifaktoriyel bir klinik sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Etiolojisi günümüzde de tam olarak aydınlatılamamış olup transplantasyon, travma, sepsis, rekonstrüktif damar cerrahisi sonrasında oluşabilmekte ve oluşan serbest oksijen radikalleri ile hücre bütünlüğü bozularak organ disfonksiyonu sonuçlanabilmektedir. Amaç: Böbrek iskemi-reperfüzyon modelinde NAS ve aprotininin koruyucu etkileri biokimyasal ve histopatolojik parametreler ile incelendi. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 18 adet, Wistar albino cinsi 200-250 gram ağırlığında matür dişi sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar eter anestezisi ile uyutulduktan sonra anestezinin devamı için intraperitoneal ketamin uygulandı, intraperitoneal olarak, böbrek damarlarına klemp konulmadan 15 dakika önce 1. gruba serum fizyolojik, 2. gruba NAS, 3. gruba aprotinin verildi. Laparotomiyi takiben sol renal artere klamp konularak 1 saat global iskemi uygulandı. Bu sürecin sonunda klemp açılarak 1 saat reperfüzyon yapıldı. Biyokimyasal ve histopatolojik analiz için böbrek materyali nefrektomi sonrasında longitudinal olarak ikiye ayrıldı. Doku MDA, GSH düzeyleri saptandı ve gelişen patoloji histopatolojik olarak irdelendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Bulgular: NAS grubunda böbrek dokusunda GSH seviyesi aprotinin ve serum fizyolojik grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. Aprotinin grubunda özellikle histopatolojik olarak ATN, hücre şişmesi, vakuolizasyon gibi hücre yapışırım iskemi reperfüzyon sonrasında bozulan yapısının NAS ve serum fizyolojik grubuna göre istatistiksel olarak daha iyi korunduğu saptandı. Sonuç: Lipid peroksidasyon seviyesini gösteren MDA ve GSH, doku hasarını gösteren önemli parametrelerdir. Bunlarla birlikte yapılacak histopatolojik değerlendirmeler bizlere hasar konusunda ayrıntılı görüşler kazandırmaktadır. iskemi-reperfüzyon hasarının önlenmesinde NAS ve aprotininin reperfüzyon öncesi verilmesinin yararlı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
9. Summary Introduction: Ischemia-reperfusion injury is a challenging clinical prolem with a very complicated physiopathology. Free oxygen radicals play an important role for breaking down of the cellular integrity. Renal ischemia/reperfusion injury may occur after transplantation, trauma, sepsis and reconstructive vascular surgery. Objective: In the kidney ischemia-reperfusion model, the effects of NAC and aprotinin were evaluated. Material and Method: In this study, 1 8 mature Wistar albino female rats were used. Following ether inhalation, anesthesia was maintaned with intraperitoneal ketamine. Fifteen minutes before the renal artery clamping, group I rats were given serum physiological, group II rats were given NAC and Group III rats were given aprotinin, intraperitoneally. Following laparotomy, a nontraumatic clamp was placed to the left renal artery and 1 hour normothermic ischemia was applied. Then, the clamp was opened and one hour reperfusion was applied. The neurectomy was carried out and the kidney was divided longiditunally in two parts for biochemical and histopathologic analysis. Tissue MDA, GSH and histopathological alterations were evaluated. 73Results: Kidney tissue GSH level was significantly higher than normal saline and NAC groups. Both aprotinin and NAC group rats, but predominantly aprotinin group, were well protected in terms of histopathological changes like ATN, cell swelling, vacuolization. Conclusion: We believe that the usage of NAS and aprotinin before reperfusion might be beneficial in order to prevent renal ischemia-reperfusion injury. 74