Alt ekstremite iskemi reperfüzyonu sonrası gelişen akciğer hasarında İloprost'un yeri (deneysel çalışma)
The effect of iloprost on protection of lung injury following lower limb ischemia and reperfsion model in rats
- Tez No: 157841
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM İŞBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET AMAÇ: İskemi ve bunu takip eden reperfüzyon dönemi sonrasında ortaya çıkan doku hasan büyük ölçüde reperfüzyon sırasında gerçekleşir. Aktive olmuş nötrofillerden salman serbest oksijen radikalleri bu hasarda önemli rol oynarlar. Alt ekstremite iskemi-reperfüzyonu sonrasında görülen akciğer hasarında nötrofil infiltrasyonunun ve serbest oksijen radikallerinin önemi gösterilmiştir. Bu hasarı farmakolojik olarak önlemek için birçok çalışma yapılmıştır. İloprost, uzun etkili bir prostasiklin analoğudur. Çalışmanın amacı, alt ekstremite iskemi reperfüzyonu sonrası ortaya çıkan akciğer hasarım önlemedeki iloprostun etkisini araştırmaktır. METODLAR: Çalışmada 20 adet Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Orta hattan yapılan laparotomi ile abdominal aortaya ulaşıldı. Grup I (n=8) ve Grup II (n=8) de bulunan deneklerin infrarenal aortalarına 2 saat boyunca kross klemp uygulandı. Klemp kaldırıldığı sırada Grup Fde bulunan deneklere 0,lu.g/kg/dk dozunda iloprost ve Grup İT de bulunan deneklere 0,lml/kg/dk serum fizyolojik sürekli infüzyon şeklinde 4 saat boyunca verildi. Grup III(n=4) sham grubu olarak belirlendi. Denekler 4. saatin sonunda sakrifîye edilerek akciğer dokuları çıkarıldı ve biyokimyasal ve histopatolojik inceleme yapıldı. SONUÇLAR: İloprost verilen grupta malondealdehyde seviyeleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05). Histopatolojik incelemede, iloprost verilen grupta akciğer dokusunun korunmuş olduğu gözlenirken kontrol grubunda akciğer doku harabiyeti tespit edilmiştir.YORUM: Sonuçlanınız alt ekstremite iskemi-reperfuzyonu sonrasında ortaya çıkan akciğer hasarının önlenmesinde iloprostun serbest oksijen radikal oluşumunu azaltarak etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ran s si A Ik SUMMARY OBJECTIVE: The major part of tissue damage occurs upon reperfusion and is mediated by activated neutrophils that release oxygen free radicals. Following hind-limb ischemia/reperfusion, lung injury due to neutrophil infiltration and oxygen free radicals has been demonstrated. Previous studies have shown that this injury can be prevented pharmacologically. Iloprost is a long acting stable analog of prostacyclin. The aim of this study is to test the effect of iloprost in prevention of lung injury due to lower limb ischemia/reperfusion. METHODS: Through a midline laparotomy infrarenal abdominal aorta was approached and cross-clamped in 16 male Spraque-Dawley rats for 2 hours. At the time of declamping Group I animals (n=8) received iloprost (OJ^g/kg/min) and Group II animals (n=8) received normal saline (0,lml/kg/min) continously for 4 hours. Third group was the sham group. The lung tissue assays were performed for measurement of lipid peroxidation end product malondealdehyde and also total glutathione. Lung tissues were also examined histopathologically under light microscopy. RESULTS: The malondealdehyde levels in the iloprost group were significantly lower than the control group (p0,05). Histopathological examination revealed that the structure of the lung tissue was preserved in the iloprost group whereas lung tissue of the control group had evidence of injury. CONCLUSIONS: Our results suggest that iloprost reduces the production of oxygen free radicals and prevents lung injury due to lower limb ischemia reperfusion.