Akciğerin malign lezyonlarında ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değeri ve implantasyon riski
The diagnostic evaluation of fine needle on pimatior biopsy in malignant lesions of the lungs and the risk of implantation
  1. Tez No: 157857
  2. Yazar: PINAR YARAN ADAMS
  3. Danışmanlar: DR. ERKMEN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET ince iğne aspirasyon biyopsisi, özellikle fiberoptik bronkoskopi ile ulaşılamayan periferik pulmoner lezyonlar başta olmak üzere intratorasik lezyonlann teşhisinde kullamlan bir yöntemdir. Çalışmamızın amacı, malign lezyonlarda ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değerini araştırmak, Chiba ile enjektör iğnesinin tanı sonuçlarım karşılaştırmak ve iğnenin geçtiği yerde malign hücre ekim olasılığım araştırmaktır. Ocak 2002 ve Temmuz 2003 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Cerrahi Kliniği'nde malignite ön tanısıyla öpere edilen, yaş ortalaması 58.17 (38-75) olan 67'si erkek, 3'ü kadın toplam 70 olgunun cerrahi rezeksiyon materyaline ince iğne aspirasyon biyopsisi yapıldı. İnce iğne aspirasyon biyopsisi için 20-21 gauge kalınlıkta Chiba aspirasyon iğnesi ve 21G kalınlıkta enjektör iğnesi kullanıldı. Her bir cerrahi rezeksiyon materyalinin, Chiba ve enjektör iğneleri iç aspirat ve yine bu iğnelerin dış yüz sürüntü yaymalarının sitolojik sonuçlan bu materyallerin histopatoloji sonuçlan ile karşılaştınldı. Chiba iğnesi ile yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisinde 70 materyalin 58'ine malignite, l'ine benign tanısı konulurken, 1 l'ine tam konulamadı. Enjektör iğnesiyle sonuçlarda 58'ine malign tanısı konulurken, 12'sine tam konulamadı. Her iki teknikle yalancı pozitif sonuç alınmadı. İşlemin tanısal sensitivitesi Chiba ve enjektör iğnesi için sırasıyla %84 ve %82.8'di (p=0.077). Her iki iğne dış yüzeylerinin ayn ayn lama sürülmesi ile hazırlanan yaymalar incelendiğinde; chiba iğnesiyle hazırlanan 70 yaymanın 45' inde (%64.3), enjektör iğnesiyle hazırlanan 70 yaymanın 42' sinde (%60) malign hücre tespit edildi (p=0.6008). Akciğerin malign lezyonlannda, seçilmiş olgularda ince iğne aspirasyon biyopsisi kolay uygulanabilir, tam değeri yüksek bir yöntemdir. Tanısal verimlilik açısından her iki iğne arasında anlamlı bir fark yoktur. Tümör dokusuna yönelik herhangi bir girişim, özellikle ileri derecede sellüler ve malign tümörlere uygulandığında, iğnenin geçtiği yerde malign hücre implantasyonu için risk oluşturur. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DİAGNOSTİK EVALUATION OF FİNE NEEDLE ASPİRATİON BIOPSY IN MALIGNANT LESIONS OF THE LUNGS AND THE RİSK OF İMPLANTATİON Fine needle aspiration biopsy is a method employed for intrathoracic lesions not accessible to fiberoptic bronchoscopy, especially peripherally located pulmonary lesions. The aim of our study was to investigate the diagnostic value of fine needle aspiration biopsy in malignant lesions, compare the results obtained by a Chiba injection needle and whether or not implantation of malignant cells occurs along the course of the needle. Fine needle aspiration biopsy was done on the resected material from a total of 70 cases consisting of 67 male and 3 female patients with average age of 58.17 years (range 38-75 years) referred to the Thoracic Surgery Clinic of the Atatürk Thoracic Diseases and Thoracic Surgery Teaching and Research Hospital, between the period of January 2002 and July 2003 and who underwent surgery for prediagnosed malignancy. For the fine needle aspirations 20-21 gauge Chiba aspiration needles and 21 G injectors were used. For each surgically resected material, the cytological and histopathological findings of the internal aspirates from both the Chiba and injector needles as well as the smears from the external surfaces of these needles were compared. Of the 70 biopsy materials obtained by the Chiba needle malignancy was demonstrated in 58, benign lesions in one, while 11 were nondiagnostic. The results obtained from the injector revealed 58 malignancies, and 12 without any diagnosis. In both techniques no false positive result was observed. The diagnostic sensitivity of the techniques was 84% and 82% for the Chiba and injector respectively Examination of the smears obtained from the external surfaces revealed maignant cells in 45 (64.3%) of the 70 obtained by the Chiba needle and 42 (60%) of the 70 obtained by the injector method. Fine needle aspiration is a method with high diagnostic value which can be easily performed in selected cases with malignant lung lesions. There was no significant difference between the two methods in terms of diagnostic yield. Any intervention targetting the tumor tissue, especially in advanced degree cellular and malignant tumors, carries a significant risk for implantation of malignant tumor cells along the course of the needle. 51