Akciğer kitlelerinde bilgisayarlı tomografi eşliğinde transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değeri
Diagnostic value of transthoracic fine needle aspiration biopsy with the computed tomography guidance in lung masses
  1. Tez No: 129911
  2. Yazar: AHMET SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇAKIR, YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi akciğer lezyonlarının tanısında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, akciğer kitle lezyonlarının tanısında bilgisayarlı tomografi eşliğinde ve 20G aspirasyon iğnesi kullanılarak gerçekleştirilen transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değerini ve işlem sonrası oluşabilecek komplikasyon oranlarını saptamayı amaçladık. Bu amaçla Ocak 1999 - Aralık 2002 tarihleri arasında 46 olguya uygulanan transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları geriye dönük olarak değerlendirildi. İnce iğne aspirasyon biyopsisi sonucu 37 olguda malign ve 4 olguda benign lezyon tanısı kondu. Sitolojik incelemede 5 olguda ise, benign sonuç elde edilmekle birlikte bu olguların cerrahi girişim sonrası histopatolojik tanılarında malignite saptandı. İnce iğne aspirasyon biyopsisi sonrası sitolojik sonuçlar, son tanılarla karşılaştırıldığında bilgisayarlı tomografi eşliğinde transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisinin duyarlılığı %88,09, özgüllüğü %100, pozitif prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri %44,44 ve tanısal doğruluğu %89,13 oranında bulundu. Komplikasyon olarak, olguların 4'ünde (% 8,69) pnömotoraks ve 2'sinde (%4,34) ise pulmoner hemoraji görüldü. Transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisine bağlı mortalite gelişmedi. Sonuç olarak, akciğer kitle lezyonlarında bilgisayarlı tomografi eşliğinde transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi kolay uygulanabilir, iyi tolere edilebilen ve 55güvenilir bir radyolojik girişimsel tanı yöntemidir. Özellikle malign pulmoner lezyonların tanısında çoğu zaman spesifik tanı, düşük komplikasyon ve yüksek doğruluk oranları sağlayan transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisinin invaziv yöntemler arasında ilk tercih edilebilecek metodlardan biri olduğunu düşünmekteyiz. 56
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC VALUE OF TRANSTHORACIC FINE NEEDLE ASPIRATION BIOPSY WITH THE COMPUTED TOMOGRAPHY GUIDANCE IN LUNG MASSES SUMMARY Transthoracic fine needle aspiration biopsy is a method often used for diagnosing lung lesions. In this study, we aimed the diagnostic value of computed tomography guidance transthoracic fine needle biopsies in pulmonary mass lesions by using 20G aspiration needle and the ratio of the complications after procedure. In this purpose, the results of transthoracic fine needle aspiration biopsy performed in 46 patients between January 1 999-December 2002 were evaluated retrospectively. By the transthoracic fine needle aspiration biopsy, the lesions were obtained as malign in 37 cases and as benign in 9 cases. Although, 5 cases were cytologically benign, this cases were malign on postoperative histopathologic diagnosis. Cytology biopsy results of computed tomography guidance transthoracic fine needle aspiration biopsy compared with final diagnosis had a sensivite of 88,09%, specificity of 100%, positive predictive value of 100%, negative predictive value of 44,44% and diagnostic accuracy of 89,13%. Complications included pneumothorax, at a rate of 8,69% (4 cases) and pulmonary hemorrhage.at a rate of 4,34% (2 cases).No mortality due to transthoracic fine needle aspiration biopsy was established As a result, transthoracic fine needle aspiration biopsy procudere with computed tomography guidance in lung mass lesions is easy practicability, 57tolerable and reliable a radiologic intervention diagnosis method. We believe that transthoracic fine needle aspiration biopsy may prefer among invazive methods especially for diagnosis of malign pulmonary lesions which frequently provides spesific diagnosis with low complications and high correct diagnosis rations. 58