Varikoselin ve bazı sperm parametrelerinin gebelik oluşması üzerine etkileri
The effects of varicocele and some sperm parameters on precnancy
- Tez No: 157879
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ EKMEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Çalışmamızda infertil olgularda varikoselin ve bazı sperm değerlerinin gebelik oluşumu üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Ocak 1980-temmuz 2003 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı'na infertilite nedeniyle başvuran 1510 olgunun, çalışma kriterlerimize uyan 717 olgunun verileri değerlendirme için kullanıldı. Bu 717 olgunun 495 'i Pİ, 222 'si Sİ idi. Çalışmamızda PÎ ve Sİ varikoselli olguların varikoselektomi öncesi ve sonrası spermiyogram değerleri kıyaslandı. Primer infertil varikoselli olguların ameliyat sonrasındaki spermiyogram değerlerindeki ejakülat hacmi dışındaki değişiklikler anlamlı bulunurken, Sİ'lerdeki spermiyogram değerlerindeki % toplam hareketli dışındaki değişiklikler anlamsız bulundu. Çalışmamızda varikoselli Sİ olguların oranını, erkek ve kadın yaşını Pİ varikoselli olgulara göre belirgin fazla 48bulurken, infertilite süresini belirgin kısa bulduk. Varikoselli Pİ olgularla Sİ olguların spermiyogram değerleri kıyaslandığında istatiksel fark yoktu. GI+G2 varikoselli Pİ olgularla Sİ olguların ve GIII Pİ olgularla Sİ olguların spermiyogram değerleri karşılaştırıldığında istatiksel fark olmamasına rağmen GIII Pİ ve Sİ olguların spermiyogram değerleri daha kötüydü. GIII varikoselli olguların varikoselektomi sonrası spermiyogram değerlerinde hacim ve % B hareketli dışındaki değişiklikler anlamlı bulunurken, GI+GII olguların spermiyogram değerlerinde % toplam hareketli dışındaki değişiklikler anlamsız bulundu. Üç ay ve üzerinde Takipli olgularımızda oluşan 112 gebeliğin %32,1'i varikoselektomi sonrası, %39,2'si kendiliğinden oluştu. Oluşan bütün gebeliklerin %68,7'si, varikoselektomi sonrası oluşan gebeliklerin %75'i ilk bir yıl içinde oluştu. Kadının normal olduğu haliyle takipli 84 olguda % toplam hareketli ve gebelik arasındaki ilişki araştırıldı. % 50 üzerinde % toplam hareketlisi olan olgularda gebelik oranının arttığı görüldü. % A+B hareketli oranıyla gebelik ilişkisi araştırıldı. A+B hareketli spermlerin %30 üzerinde olduğu olgularda gebelik oranının arttığı görüldü. GIII varikoselli olgularda varikoselektomi sonrası %29,3, GI+GII varikoselli olgularda %23 gebelik görüldü. Primer infertil olgularda varikoselektomi sonrası gebelik oranı %25,7 iken, Sİ olgularda gebelik oranı %34,6 bulundu. Sonuç olarak varikosel Sİ olgularda daha yüksek oranda bulunmakta, varikoselektomi yapılan Sİ olgularda sperm değerlerindeki düzelme Pİ'lerinki gibi iyi olmamaktadır. Varikosel ameliyatının doğal cinsel ilişkiyle gebelik oranlarını arttırıp arttırmadığı kesinlik kazanmamıştır. Hangi olgulardaki varikoselin ameliyat edilmesi gerektiğini bulmak için kapsamlı ve iyi planlanmış çalışmalara gerek vardır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our objective was to evaluate the influence of varicocele and some seminal parameters on pregnancy. There were 1510 males attending our infertility clinic with the complaint of infertility. There were 717 evaluable cases. The distribution of primary and secondary infertile cases were 495 and 222 cases, respectively. Some seminal parameters of primary infertile and secondary infertile cases with varicocele were compared before and after varicocelectomy. While all evaluated parameters except ejaculate volume have elevated 50significantly in PI cases, nearly all parameters did not change in SI cases. In our study the ratio of SI cases with varicocele the age of males and their partners were significantly higher than the PI males with varicocele. The infertility period was significantly shorter in SI cases. The seminal parameters were not significantly different between PI and SI males with varicocele. When the patients with GI+GII varicocele and GUI varicocele were compared between PI and SI cases there were no significant differences. However the seminal parameters of SI cases although insignificant were worse than PI cases. While lots of the parameters of GUI varicocele patients had significantly increased following operation, in GI+II patients the changes were generally insignificant. There were 112 pregnancies in the couples who have been followed equal to or more than 3 months, and 32,1% of pregnancies has occured following varicocelectomy and 39,2% has a occured without any intervention. When all the pregnancies where considered, 68,7%o of them have occured in the first year of follow-up and 75% of pregnancies have occured in the first year following varicocele operations in the varicocelectomy group. There were 84 female partners without significantly abnormality and when the total motile sperm ratios were considered there were significantly more pregnancies in the group with more than 50% total motile sperm ratios. When percents A+B motile sperm ratio and pregnancy rates were evaluated there were more pregnancies who had more than 30% A+B motile sperm ratios. There were 29,3 % pregnancies in the group with GUI varicoceles and 23 % pregnancies in the group with GI+ II varicoceles following varicocelectomy in cases with PI and SI there were 25,7% and 34,6%) pregnancies respectively following varicocelectomy. 51