Computer aided thermal analysis and design of heat exchangers
- Tez No: 15790
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAN KALENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ısı değiştiricilerinin bilgisayar destekli ANALIZ VE TASARIMI Sunulan tezin amacı gövde boru tipli ve çapraz akışlı ısı değiştiricilerinin analiz ve tasarımını gerçekleştiren bir bigisayar yazılımı oluşturmaktır. Varolan çalışmalar incelenmiş ve tasarım ve performans analizi seçeneklerini içeren iki değişik bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programlar temsili uygulamalar ile test edilerek değişik durumlar için hesaplar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ayrıca sunulmuştur. Programlara bir kullanım kılavuzu da dahil edilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
iv COMPUTER AIDED THERMAL ANALYSIS AND DESIGN OF HEAT EXCHANGERS The intention of the present thesis is to develop a computer code that facilitates the analysis and design of shell and tube as well as cross flow heat exchangers. Existing studies have been reviewed and two different computer programs with design and performance evaluation options have been developed. The programs are tested in represantative applications and calculations are carried out for different cases. The obtained results are presented. A user's manual is also included.