Determination of mechanical strength distribution of bovine femur
  1. Tez No: 15789
  2. Yazar: BÜLENT EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada sığır femurunun mekanik özelikleri araştırılmıştır. ilk önce, kemiğin yapısı literatürde incelenmiştir- Çekme, basma, eğme ve sertlik gibi standard mekanik deneyleri gerçekleştirebilmek için her bir teste ait gerekli numune boyutları belirlendikten sonra bu deneyler dikkatli bir şekilde tekrar edilerek yapılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer çalışmalardaki sonuçlarla beklendiği gibi az farklılıklar göstermektedir. Deneysel çalışmaların yanısıra, mekanik özelikleri belirleyen teorik çalışma da yapılmıştır. Bunun için, tüm bir dana femurunun üç noktalı (3-P) eğme deneyini simule eden bir gerilme analizi çalışması yapılmıştır. Bu programda daha önce deneysel çalışmalarda elde edilen mekanik özellikler veri olarak kullanılmıştır. Gerilme analiz programının verdiği sonuçlar daha önce yapılan eğme deneyleriyle uyum göstermiştir. Deneylerle elde edilen mekanik özelliklerin hem literatürle hemde gerilme analiz programıyla uyum göstermesi, bu sonuçların canlı kemiklere ek olarak kullanılan kalsiyum fosfat seramiklerinin üretiminde referans olarak alınabilmesini sağlamıştır. üretilen kalsiyum fosfat seramikler ayrıca denenmiştirler. Numune hazırlama işlemleri sırasında elde edilen kemik tozları değerlendirilerek Kemik Seramiği üretimi gerçekleştirilmiştir. üretilen bu seramikler hem yarı şeffaf hem de diğer seramiklere oranla daha yüksek tokluğa sahiptirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study mechanical properties of bovine femur were investigated. First of all, structure of bone was investigated by means of literature. In order to perform standard mechanical testing such as tension, compression, bending and hardness tests specimen sizes for each tests were determined and then all of these tests were done carefully and repeatedly. The results obtained from thes-e tests vary in an expected range with a small deviation from the other studies. Along with the experiments, a theoretical study to predict mechanical properties was also performed. For this, a stress analysis that simulates the three point