Kuzey Kıbrıs'ta pazarlama açısından tüketim kooperatiflerinin yeri ve önemi
  1. Tez No: 15791
  2. Yazar: MEHMET HASGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Kıbrıs'ta kooperatif hareketi ilk olarak 1909 yılında Lefkonuk köyünde kurulan kooperatifle başlamıştır. Kooperatiflerin özellikle ingiliz sömürge Yönetimi tarafından desteklenmesi kısa sürede yaygınlaşmalarını sağlamıştır. Kırsal ve kentsel alanlarda olmak üzere çeşitli türlerde ve özelliklerde kooperatifler etkinlik göstermektedirler. Kıbrıs'ta Tüketim Kooperatiflerine ilişkin araştırma üç Bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde kooperatiflerin tarihsel gelişimi ve türleri ele alınmıştır. İkinci Bölümde Tüketim kooperatiflerinin iştevsel özellikleri yanında hukuksal yapıları üzerinde durulmuştur. Bu Bölüm içinde Türk Kooperatifler Yasası ile Kıbrıs Kooperatifler Yasası karşılaştırması yapılmaya çalışılmış ve Kıbrıs'ta tüketim kooperatiflerinin anasözleşmesi ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü Bölümde ise Tüketim kooperatiflerine ilişkin sorunlar pazarlama işlevlerine dayanarak gözden geçirilmiştir. Sonuç bölümünde ise son iki bölümde söz edilen Sorunlara ilişkin çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
-SUMMAEİ- In Cyprus cooperative movement, firstly had been setled with, a cooperative society in a village, Lef konuk, in 1909: Colonizational Administration of United Kingdom had supported this movement so it has been widespreaded in a short time. In sural and in urban fields we can see different species and properties in cooperative societies activities. This Project is about Consumer Cooperative societies in Cyprus. It has 3 chapters. Chapter I is about historical evolution of the coope rative socities and also species of them. Chapter II is about functional and Juridical structure of Consumer Cooperative societies. In this chapter a compari- sion between law of cooperative societies in Turkey and law of cooperative societies in Cyprus is being given it is also being tried to analysis statüce of Consumer Cooperative soci eties. In Chapter III the problems of Consumer Cooperative societies are being tried to show by reling on marketing func tions of them. In final part, solutions are being offered for the prob lems which have been given in Chapter 2 and 3. vaaab^yoa Merkezi