Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde izlenen kandidemi olgularının epidemiyolojik klinik, mikrobiyolojik yönleriyle incelenmesi
Epidemiological, microbiological, clinical examination of the candidemia cases in Cerrahpaşa medical faculty
- Tez No: 157900
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Kan akımı enfeksiyonlarından kandidemiye neden olan Candida türleri, kan kültüründen izole edilen etkenler içinde dördüncü sırada yer almakta, nozokomiyal enfeksiyonların %5'ine neden olmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi ve Dahili Tıp Bilimlerinde Mayıs 2000- Mayıs 2004 arasında tanı alan kandidemi olguları demografik, epidemiyolojik ve mikrobiyolojik yönden araştırılmıştır. Çalışma dönemi içinde tanı alan 70 kandidemi olgusunun %42'si Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi' nde, %17'si hematoloji servisindeki hastalarda saptanmıştır. Kandidemi gelişen hastaların taşıdığı en sık potansiyel risk faktörleri geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı (%97), santral venöz kateter varlığı (%82.6), idrar keteteri varlığı ( %62.9), cerrahi girişim ( %61.4) olarak saptandı. Hastaların hastalıklarına göre dağılımı incelendiğinde hematolojik hastalıklar birinci sırada (%21.4) daha sonra da infeksiyöz hastalıklar gelmekteydi. Ataklardan sorumlu Candida türleri içinde C. albicans %53.5 oranı ile en sık görülendi. Albicans dışı türlerin dağılımı C. tropicalis (%8.4), C. glabrata (%7), C. parapsilosis (%7), C. krusei ( %5.6) şeklindeydi. Hastalarda mortalite oranı %38.6 olarak belirlenmiştir. Prognostik faktörlerin univaryant analiz ile değerlendirilmesinde erkek olmak, idrar keteri varlığı, nazogastrik tüp varlığı, mekanik ventilasyon, karın içi drenaj varlığı, kandidemiye eşlik eden klinik veya mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel infeksiyon anlamlı bulunurken, lojistik regresyon analizinde anlamlı tek faktör eşlik eden enfeksiyondu. Kateterle ilişkili kandidemi enfeksiyonu tanısı alan hastaların yaşam beklentisi olasılığı kateterle ilişkili olmayanlara göre daha yüksekti. Moleküler karyotiplemesi yapılabilen kökenler incelendiğinde aynı hastada kan kültürü ile birlikte farklı bir klinik örnekten izole edilen Candida kökeni tür düzeyinde aynı olsa bile genetik olarak farklı olabileceği gözlendi. Yapılan antifungal duyarlılık testlerine göre 64 köken flukonazole duyarlı, üç köken flukonazole doza bağımlı duyarlıydı. Amfoterisin B için hiçbir kökende MIK düzeyi >1 ug/ mi saptanmadı.Sonuç olarak nozokomiyal enfeksiyonlar içinde kandidemilerin dünyada olduğu gibi bizim hastanemizde de mortalitesi oldukça yüksektir. Altta yatan potansiyel risk faktörlerinin engellenmesi mortalite ve morbiditenin azaltılmasında çok önemlidir. Dünyada artmakta olan antifungal ajanlara karşı direnç şu an için bizim hastanemizde sorun olarak görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Blood stream infections caused by Candida spp. are among the major cause of morbidity, and mortality of nosocomial infections. The aim of this study was to investigate the demographical, epidemiological, and microbiological features of candidemia cases detected in Surgical and Medical Units of Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty between May 2000, and May 2004. Cases of 70 candidemia were detected in Sadi Sun Intensive Care Unit, and hematology ward in the rates of 42%, and 17% respectively. The most frequent potential risk factors for candidemia were broadspectrum antibiotic use (97%), central venous catheterization ( 82.6%), urinary system catheterization (62.9%), and surgical intervention (61.4%). Hematological diseases were the first (21.4%), and infectious diseases were the second most frequent underlying diseases detected in these patients. Candida species isolated from blood were C. albicans (%53.5), C. tropicalis (%8.4), C.glabrata (%7), C. parapsilosis (%7), C. krusei ( %5.6). Crude mortality was detected as 38.6%. Male sex, urinary catheterization, nasogastric intubation, mechanical ventilation, presence of intraabdominal drainage catheter, bacterial infection associated with candidemia were statistically significant prognostic factors in mortality according to the univariant analysis. Bacterial infection was found as the single statistically significant factor by logistic regression model. Survey probability of cases with catheter related candidemia was higher than the others. When the isolates analyzed by molecular karyotyping were examined it was observed that although Candida spp. isolated from blood and another clinical material of the same patient were the same species they could be genetically different at the same time. According to the antifungal susceptibility testing 64 isolates were sensitive to fluconazole, 3 isolates were dose dependant susceptible. Amphotericin B MIC value was not detected as >1 ug /ml for any isolate. As a result mortality of candidemia among nosocomial infections is very high in our hospital like in other countries in the world. Prevention of the underlying potential risk factors is very important to decrease the rates of morbidity, and mortality. Resistance to antifungal agents increasing in the world does not seem to be a problem in our hospital yet. 52