Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen prematüre bebeklerde retinopati risk faktörleri, sıklığı ve tedavi sonuçları
Risk factors, prevelance and outcomes of retinopathy of prematurity in neonatal intensive care unit of cerrahpasa medical faculty
  1. Tez No: 411799
  2. Yazar: SEZGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
AMAÇ: Ocak 2003-Ocak 2014 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen bebeklerdeki prematüre retinopatisi (PR) sıklığını saptamak, risk faktörleri ile ilişkisini incelemek ve izlediğimiz tarama programını güncellemek. YÖNTEM-GEREÇLER: 857 bebeğin dosyaları geriye dönük olarak incelenerek risk faktörleri ve PR muayene sonuçları kaydedildi. PR ve tedavi gerektiren PR bağımlı değişken, risk faktörleri ise bağımsız değişken olarak alındı. Ki-kare testinde anlamlı risk oluşturan faktörler alınarak lojistik regresyon analizi ile bağimsız olarak risk faktörü olup olmadıkları değerlendirildi. BULGULAR: Tüm hasta grubumuzun ortalama gestasyon yaşı 31.6 hafta, doğum ağırlığı ise 1577 gr olarak bulundu. PR gelişim oranı %30.9 iken, tüm bebeklerin %6.7'sinin tedavi edildiği görüldü. PR gelişim ve tedavi gerektiren hastalık oranı sırasıyla 32 hafta ve altında %44.8 ve %11.6; 32 haftanın üzerindeki bebeklerin ise %12.1'inde PR gelişirken hiçbirinde ne şiddetli PR ne de tedavi gerektiren PR gelişmişti. Çalışmamızda erken doğum (gestasyon yaşı ≤32 hafta), düşük doğum ağırlığı (
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the incidence of retinopathy of prematurity (ROP) in our clinic between January 2003 and January 2014 and to assess the relationship with risk factors and to update our screening guideline. METHODS: Risk factors and ROP examinations were retrospectively analysed. While ROP and ROP that required treatment were regarded as dependent variables, risk factors as independent variables. Significant risk factors of chi-square test were evaluated by logistic regression analysis if they were independent risk factors. RESULTS: The mean gestational age and the mean birth weight of 857 infants was 31.6 weeks and 1577 g respectively. While %30.9 of infants developed ROP , %6.7 had been treated. ROP and ROP that required treatment incidence of the infants that were ≤ 32 postmenstrual weeks were %44.8 and %11.6 respectively. While ROP developed in %12.1 of the infants older than 32 weeks, none of them treated. Logistic regression analysis defined that early gestational age, low birth weight, oxygen, RDS, mechanical ventilation, sepsis, apnea, hypoxia, hypocapnia, hypercarbia, transfusion, intraventricular hemorrhage, convulsion, NEC, BPD, resuscitation, hypothyroidism and hypoglycemia were independent risk factors. Surfactant, preeclampsia, PDA and hyperbiluribinemia were protective against ROP. CONCLUSIONS: ROP is a multifactorial disease, for which prematurity and low birth weight are the most important. We found that it is early to follow the current screening guideline of American Academy of Pediatrics that has revised the gestational age for ROP screening as 30 weeks or less. None of the infants that were borned after 32 postmenstrual weeks had been treated.