Miyelodisplastik sendrom (mds) hastalarında komorbidite varlığının yaşam kalitesine ve hastalığın gidişine etkisi
The impact of transfusion burden and comorbidities on the prognosis of patients with myelodysplastic syndromes
  1. Tez No: 705356
  2. Yazar: AHMET SARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: Komorbidite varlığının erken dönemde belirlenmesinin hastalara uygulanacak tedavi ve takipler açısından önemi vardır. Bu çalışmanın temel iki amacı vardır. Birinci amaç miyelodisplastik sendrom hastalarında komorbidite varlığının yaşam kalitesine ve sağkalıma etkisinin araştırılmasıdır. İkincil amaç olarak transfüzyon sıklığının yaşam kalitesi ve sağkalıma etkisi irdelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde izlenen ve tanısı kemik iliği biyopsisi ile doğrulanan miyelodisplastik sendromlu hastalar dahil edildi. Hastaların FAB ve WHO'ya göre alt tip ayrımları yapıldı ve transfüzyon sayıları, ferritin düzeyleri, aldıkları tedaviler kayda geçirildi. Her hastaya var olan ek hastalıkları ve ne kadar zamandır ek hastalık için tedavi aldıkları soruldu. Ayrıca hastaların Charlson komorbidite indeksi (CCI), tanı anındaki ve çalışmaya dahil edilirken sahip oldukları ECOG performans statüsü skorları ve SF-36 yaşam kalitesi skoru hesaplandı. Hastalar en az 6 ay süre ile takip edildi. Sağkalım, tanı tarihinden ölüme veya değerlendirmenin yapıldığı Haziran 2015 tarihine kadar geçen süre olarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 66,9±12,4 yıl olan 50 erkek 54 kadın toplam 104 hasta dahil edildi. Hastaların %49'u ilköğretim mezunu iken %34,4'ünün okuma yazması yoktu. Hastaların %51'i emekli, %3,1'i ise halen çalışmakta idi. Hastaların %75'inin kemik iliğinde biyopsisinde fibrozis mevcuttu. Ortalama IPSS, IPSS-R ve IPSS-RA değerleri sırasıyla 0,5(0,8±0,8), 3(3,6±1,9), 3,1(3,5±1,9) olarak bulundu. Fizik muayenede en sık saptanan bulgu hastaların %25,2'sinde mevcut olan splenomegali idi. Hastaların %46,1'inde eşlik eden birden fazla hastalık (komorbidite) mevcut idi. Hipertansiyon %53,3 sıklık ile en sık komorbid durum olarak dikkat çekti. Hastaların SF-36 mental skoru ortanca 42,1(20,6-66,1), SF-36 fiziksel skoru ortanca 38,7(18-59,7) idi. Tanı anındaki ECOG ortanca 1(1,4±1,0), çalışmaya dahil edilirken hesaplanan ECOG ortanca 2(1,8±1,1) idi. CCI ortanca 1 (1,4±1,5) bulundu. FAB ve WHO sınıflamasına göre yapılmış alt tip ayrımına göre her iki sınıflamada da hastaların yaklaşık %10'u sınıflandırılamamış, yaklaşık üçte biri artmış blastlı sınıfa (RAEB) dahil olmuştur. Hastaların çok büyük kısmında sitogenetik anomali sonucunun bakılmadığı veya yeterli metafaz elde edilemediği (teknik nedenlerle) görülmüştür. Çalışmamıza dahil edilen hastalarda eritrosit ve trombosit transfüzyon sayısı ortalama sırasıyla 9,9±21,7 ve 3,0±9,7 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Early detection of comorbidity has been reported to be associated with the treatment related outcomes in several diseases. Two main goals of the present study were to investigate the impact of comorbidity and transfusion frequency on the survival and quality of life of patients with myelodysplastic syndrome (MDS). Materials and Methods: Patients with histologically proven MDS who were followed in the Istanbul and Haseki Training and Research Hospitals and Cerrahpaşa Medical Faculty between August 2014 and May 2015 were included in the study. FAB and WHO subtypes of patients were determined. Transfusion frequency, ferritin levels, previous treatments, all related laboratory work-up and history were retrieved from the patient files. Patients were then questioned for, existing additional diseases (comorbidities) and prior treatments using Charlson Comorbidity Index (CCI). ECOG performance status scores both at diagnosis and study phase and SF-36 life quality scores were calculated. Patients were then followed for at least six months. Survival, was defined as the time period that passes from the diagnosis to death or to the last evaluation done in June 2015. Results: A total of 104 patients,50 males and 54 females, with a mean age of 66,9±12,4 years were included. Almost half of the patients were primary school graduates 34.4% were illiterate. Fifty-one percent of the patients were pensioners while only 3.1% of the patients were active involved with business. There was fibrosis in the bone marrow of 75 %of the patients. The mean IPSS, IPSS-R and IPSS-RA scores were 0.5(0.8±0.8), 3(3.6±1.9) and 3.1(3.5±1.9), respectively. Splenomegaly was observed in 25.2% of the patients. Almost half of the patients had more than one comorbid diseases and hypertension was the most common comorbidity with a frequency of 53.3%. Median SF-36 mental, SF-36 physical scores were 42.1(20.6-66.1) and 38.7(18-59.7), respectively. Mean ECOG levels at diagnosis and study phase were 1(1.4±1.0) and 2(1.8±1.1) respectively. Mean CCI score was 1(1.4±1.5). Ten % of the 104 MDS patients were unclassified with regard to FAB and WHO classifications while 33%fell into the category of excess blast (RAEB). Cytogenetic anomaly results were nondiagnostic, since no informative result could be acieved due to technical reasons. Mean erythrocyte and platelet transfusion requirement was 9.9±21.7 and 3.0±9.7, respectively. SF-36 scores were found to be negatively correlated with erythrocyte transfusion requirement and positively correlated with ferritin (p=0,042 p=0,018). Erythrocyte transfusion requirement significantly differed among the various MDS-FAB subtypes (p=0,001).