Kars yöresinde koyun pnömonilerinden mikoplazmaların izolasyonu, idendifikasyonu ve antibiyotiklere olan duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation, identification and antibiotic sensitivity of mycoplasmas from sheep pneumonia in Kars discrit
  1. Tez No: 49298
  2. Yazar: SALİH OTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. B. ERDOĞAN FİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
60 7. ÖZET Bu çalışmada, Kars yöresinde koyun pnömoni ler inden mikopl azmaların izolasyonu, identifi- kasyonu ve antibiyotiklere olan duyarlılıklarının saptanması amaçlandı. Çalışmada, Ocak 1995-Aralık 1995 tarihleri arasında Kars Belediye Mezbahası 'nda kesilen 1354 koyuna ait akciğerlerin, makroskobik olarak incelenmesi sonucu pnömonik bulunan (verminöz pnömoni hariç) 120 akciğer ile Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na teşhis amacıyla getirilen 127 pnömonik koyun akciğeri olmak üzere toplam 247 pnömonik koyun akciğeri kullanıldı. Akciğer örneklerinin PPLO agar ve buyyona ekimleri sonucu, 61 'inden (%24.69) mikoplazma susu izole edildi. Suşlarm 35'i (157.37) tek başına 26'sı (%42.62) diğer bakterilerle birlikte bulundu. Çalışmada değerlendirilen 30 sağlıklı koyun akciğerinden ise mikoplazma izole edilemedi. Pnömonik akciğerlerden izole edilen 61 mikoplazma susunun koloni morfolojisi, glikoz fermentasyonu, arginin hidrolizi, tetrazolium redüksiyonu, film ve spot oluşumu, fosfataz testi, hemoliz testi ve üreme inhibisyon testi ile 43'ü (%70.5) M.arginini, 18' i (%29.5) M.ovipneumoniae olarak identifiye edildi. Yapılan antibiyotik duyarlılık testinde, 43 M.arginini susunun 42'si (%97.67) enrof loksasine, 40' ı (%93.02) danofloksasine, 40'ı (%93.02) oksitetrasikline,61 39'u io90.69) ampisiline, 7'si (ol6.27) eritromisine duyarlı, tüm suşlar ise streptomisine dirençli bulundu. Onsekiz M.ovipneumoniae susunun tümünün (ol 00) enrof loksasine, 17 'sinin (°o94.44) oksitetrasikline, 16'sının (Oo88.88) danof loksasine, 16'sının (9o88.88) ampisiline 2'sinin (%11.11) eritromisine duyarlı, test edilen suşların tümünün ise streptomisine dirençli olduğu saptandı. Araştırmada 247 pnömonik akciğerin 71 'inden (%28.74) toplam 81 bakteri susu izole edildi. Bu suşların 56'sı (%69.13) P.haemolytica, ll'i (%13.58) staphylococcus sp., 5'i (%6.17) Streptococcus sp., 5'i (9ö6.17) E.coli, 4'ü (%4.93) B.anthracis olarak identifiye edildi. Pnömonik akciğerlerden tek başına yada diğer etkenlerle birlikte yüksek oranda izole edilen mikoplazmalarm, koyun pnömonilerinin oluşumunda primer bir etiyolojik rol oynayabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
62 8. SUMMARY Isolation, identification and antibiotic sensitivity of mycoplasmas from sheep pneumonia in Kars District. The aim of this study was isolation, identification and to determine antibiotic sensitivity of mycoplasmas from sheep pneumonia in Kars District. One thousand thirty hundred fifty four sheep lungs were examined by macroscobically slaughtered animals at Kars Municipality Abottoire between January 1995 December 1995. One hundred twenty out of 1354 sheep lungs were pneumonic by macroscobically. The other hand 127 pneumonic sheep lungs were used in this study, brought to Microbiology Department for the diagnosis. So 247 pneumonic lungs were used. In the other hand 30 normal lungs were also used. Sixty one mycoplasma srains were isolated from 61 of 247 (24.69%) pneumonic lungs. Thirty five out of 61 (57.37%) isolated mycoplasma strains were with alone and the remains (42.62%) together other bacteria. There is no isolated mycoplasma strains from 30 normal lungs. Isolated mycoplasma strains were identified with using following tests : Colony morphologies, fermentation of glucose, hydrolysis of arginine, reduction of tetrasolium, film and spot production, phosphatase, haemolysis and growth inhibition. Fourty three of 61 (70.5%) M.arginini and 18 of 61 (29.5%) M.ovipneumoniae were identified with above tests.63 In antibiotic sensitivity test 42 out of 43 (97.67%) M.arginini strains to enrol loxcacine, 40 (93.02%) danof ioxacine, 39 (90.69%) ampiciliine, 7 (16.27c) erythromycine were sensitive, but all- strains were found resistant to streptomycine. All of the 18 M.ovipneumoniae strains (1009o) to enrof Ioxacine, 17 (94.44%) to oxytetracycline, 16 (88.88%) danof Ioxacine, 16 (88.88%) to ampiciliine, 2 (11.11%) erythromycine were sensitive. All the strains were found resistant to streptomycine. From the 71 of 247 (28.74%) pneumonic lungs, totally 81 bacteria strain were isolated. This strains were identified as follows ; 56 (69.13%) P.haemolytica, 11 (13.58%) Staphylococcus spp., 5 (6.17%) Streptococcus spp., 5 (6.17%) E.coli and 4 (4.93%) B.anthracis. It was suggested that mycoplasmas isolated with alone or together other agents from pneumonic lungs could be primarily etiological agent in the sheep pneumonia.