Uzun süre etanol içeren diyetle beslenen kemelerin bruselloz tedavisinde doksisiklin ve rifampisin ilaç kominasyonunun etkinliği
The effect of doxicyclin-rifampcin combination on brucellosis of ethanol treated rats
- Tez No: 157928
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bruselîozun tedavisinde istenen basan henüz sağlanamamıştır. Antibiyotik tedavisine rağmen nüks sık görülür. Menenjit ve endokardit gibi komplikasyonlann tedavisinde daha büyük sıkıntılar yaşanır. Brusellozun şiddeti Brucella türü, konağın bağışıklık sistemi, altta yatan bir hastalığın olması ve ortam şartlan gibi bir çok faktöre bağlıdır. Etanol bağışıklık sisteminin fonksiyonlarım bozar. Kronik alkoliklerde intraseilüler bakterilerin yaptığı infeksiyon bu nedenle sık görülür, tedavisinde yeterli basan sağlanamayabilir. Önceden yapılan çalışmada uzun süre etanol içeren izokalorik diyetle beslenen kemelerde braselloz hastalığının kontrol kemelerine göre daha ağır seyrettiği gösterildi. Etanolun braselloz üzerinde oluşturduğu bu etkinin hastalığın tedavisinde sorun yaratabileceği düşünüldü ve bu çalışmanın ana amacım bu konunun araştırılması oluşturdu. Çalışmanın ilk aşamasında etanolun keme braselloz tedavisi üzerine etkisinin araştırılabileceği model hazırlandı, ikinci aşamada tedavinin etkinliği araştınldı. Kemelere çalışma boyunca etanol içeren izokalorik sıvı diyet verildi. Diyetin 15nci günü Brucella metitensis intraperitoneal yoldan inoküle edildi. Bakteri inokülasyonundan 7 gün sonra kemelere rifampisin (6mg/kg/gün)-doksisiklin (lOmg/kg/gün) ilaç kombinasyonu 7 gün süreyle intragastrik yoldan verilerek uygulandı. Ölçülen maksimum, minimum ve ortalama kan antibiyotik seviyeleri ilaçların referans MIC değerlerine göre yüksek bulundu. Tedavi verilen kemelerin %65'in (n:17) dalaklarından yapılan kültürde üreme görülmedi. Diğer 6 kemenin dalaklarından farklı sayılarda B.melitensis izole edildi. Bu durumda 1 1 kemede tedavi tam kür sağlarken, 6 kemede uygulanan tedavisinin yetersiz olduğu düşünüldü. Altı kemede görülen tedavideki başarısızlığın sebebi olarak etanol işaret edildi. Yaşanan sorunun çözülebilmesi için Brucella infeksiyonları ile etanol arasındaki etkileşimin daha iyi anlaşılması gerektiği kanaatine vanîdı. Bu konuyla ilgili sağlanacak daha fazla bilgi sadece etanol ve braselloz arasındaki ilişkiye ışık tutmayacak aynı zamanda braselloz tedavisinde yeni ufuklar açacaktır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Despite the availability of many antibacterial agents, the complete cure of the brucellosis with prevention of the frequent relapses is still an unattainable goal. The treatment of complication of brucellosis such as meningitis and endocarditis pose special problems, and there is no unanimity of opinion regarding the optimal regimen. The spectrum of disease depends on many factors including the immune status of host, the presence of other underlying diseases or conditions and the species of infecting organism. Ethanol is a kind of agent which was proved to be adversely affects immune system. The incidence of infections with intracellular bacterias is high in chronic alcoholics and treatment failure in such infections is common. Previously, it was shown that brucellosis of chronically ethanol treated rats' proceeds more seriously than the controls. It was thought that such effects of ethanol on brucellosis of rats might also adversely affect the treatment of brucellosis and this issue became the aim of this study. All rats were fed with isocaloric diet during the study period. On the fifteenth day of isocaloric diet rats were exposed to Brucella melitensis intraperitoneally. Drags were administered intragastrically starting on day seven following B.melitmsis inoculation. Antibiotic dosages were selected as 6mg/kg/day of rifampicin and 10mg/kg/day doxycycline. The ranges of blood antibiotic levels obtained during antibiotic therapy. Maximal, minimal, and mean blood antibiotic levels in relation to the respective MICs for drugs were consistently high. Doxycycline (10mg/kg/day) - rifampicin (6mg/kg/day) combination administered intragastrically for seven days sterilized 65% (n:17) of spleen of alcoholic rats. The other 6 (%35) rats had various numbers of B.melitensis in their spleens' which shows failure of brucellosis treatment with the study dose of both drugs. The treatment failure on 6 rats might be related to the adverese affect of ethanol exposure on B.melitensis infection. An understanding of the interaction between ethanol and Brucella infection is crucial. Not only will it augment our knowledge of how the brucellosis is affected by the chronic ethanol consumption but also may lead to new sights on the therapy of brucellosis.