Ormancılık ve orman ürünleri sanayiinin ekonomik gelişmeye etkileri. Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 15793
  2. Yazar: AYTEN HİSARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında önemli bir doğal kaynak olan ormanın, gerek sağladığı çok çeşitli ürünlerle gerekse sosyal ve çevresel etkileri ile ülke ekonomisine yaptığı katkıların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde önce, orman ve ormancılık ve orman ürünleri sanayiinin dünyadaki gelişimi ve durumu incelenip, bu sektörlerin ulusal ekonomilerle uluslararası ekonomiye etkileri tartışılmıştır. Daha sonra, bu tartışmalar doğrultusunda Türkiye'deki durum irdelenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de ormancılık ve orman ürünleri sanayii sektörlerinin ulusal ekonomideki yerinin önemi vurgulanmış, bu sektörlerin içinde bulunduğu sorunlar belirlenmiş ve bunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This present study aims at finding out contributions of forestry and of forest industry to the national economy. For this purpose, the development and situation of forest resource, forestry, forest industries in the world economies have been examined carefully and their economic effects have been put forward. On this basis the situation in Turkey was examined and the importance of forestry and forest industries were emphasized. Finally solutions are suggested for the problems of these sectors at the last chapter of the study.