Cumhuriyet dönemi yazı sanatının incelenmesi
The Study of calligraphy in the republican era
- Tez No: 15792
- Danışmanlar: PROF. MEHMET T. EREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
CUMHURİYET DÖNEMİ YAZI SANATININ İNCELENMESİ ÖZET Yazı, konuşma dilindeki sözcüklerin ve düşüncelerin, işaretler aracılığıyla gösterimidir. Bir gösterge aracı alarak, açık, yalın, zihinde kalıcı etkisiyle herkes tarafından anlaşılabilecek bir görevi üstlenmiştir. İnsanlık,yaşamı içersinde bütün faaliyetlerini, ilişkilerini ve ilerlemelerini onunla gerçekleştirmiş ve kuşaktan kuşağa aktarmıştır. Sanatkarlar ise, yazılanın içeriği kadar biçimini de aynı şekilde önemseyerek, değişik yazı karakterleri ve görsel, biçimsel, estetik açıdan değeri elan ürünler vermişlerdir. Zaman içersinde resimi bünyesinden atarak, yazıyı benimseyen devletler çıkmıştır. İslamiyetten bugüne kadar onu benimseyen, hislerini, düşüncelerini yansıtma aracı olarak kullanan ve yücelten bir ulus olarak Türkleri gö-rüyoruz. Türk Ulusu, dünya ulusları içersinde yazıyı en mükemmel şekilde yazmayı başarmış ve onu gerçek bir sanat dalı haline getirmiştir. İslamiyetin bütün diğer sanat dallarını bünyesinden- çıkardığı sırada, yazı üstün özellikleri sayesinde, Türk Sanat Tarihi içersinde kendine köklü, sarsılmaz bir yer edinmiştir. Fakat Arap Harflerinin, geçmişte sanatkarlarımız elinde ulaştığı sanatsal değeri, Latin Alfabesinden sonra görmek mümkün alamamıştır. Hızlı ve bozuk kentleşme, beraberinde Yazı Sanatı ile ilgili çalışmalarda bozulma ve kargaşayı doğurmuştur. Düzen ve estetik kaygısı güdülmeden yapılan afişler, reklam panoları, yönlendirme tabelaları gibi yazı ağırlıklı uygulamalar, kent insanlarını rahatsız edici boyutlara ulaşmıştır. Hazırlanan bu araştırmada yazı sanatı ile ilgili çak az basılı yayın olmasına rağmen Cumhuriyetten bu yana sanatsal açıdan yazıda ne gibi çalışmalar ve ilerle meler olduğu, ayrına bununla ilgili eğitime düşen görevler üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme ile yazı sanatının, sanatsal açıdan hangi aşamada bulunduğu araştırılmış, ileriye yönelik çalışmalar yapılabilmesi açısından bir pencere açılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF CALLIGRAPHY IN THE REPUBLICAN ERA SUMMARY Writing is the representation of words and thoughts in spoken language by means of symbols. It, as an indicator, has a role that can be easily understood by all the people with its clear, pure and perpetual effect. Mankind had confirmed all the activities, relations and the developments in his life by the help of writing and had transfered them from one generation to the other. The artists, however, produced various writing characteristics and some works which are valuable in terms of visualization, formalization and aesthetics, by giving equal importance to the content as well as the form of writings. Through the time, there appeared some states which ignored the pictures and took up writing seriously. From Islamism till today, we see the Turkish people as a nation that accepted and elevated writing and used it to reflect its feelings and thoughts. Turkish nation, among the nations in the world, is the one that used writing perfectly and made it a branch of art. During the time when islamism ignored all the other branches of art, writing kept its rooted and strong place in Turkish Art History because of its surpassing features.In the past, Arabic letters had an artistic value in the hands of our artists. After the Latin Alphabet, however, it is not passible to see the same value any more. The fast and the corrupted urbanization had been accompanied by disorder and confusion in the study of calligraphy. The posters, advertisement boards and guidance sign-boards, in which intensive writing is used, ignored order and aesthetics, therefore it started to disturb the city people. As well as the progress as a nation, the stage we are in and the obligation to keep pace with the quick development of the age should be seized and what should be dore in that context should be searched. In this study-although there is not a sufficiant amount of publiched data related to calligraphy-the activities and developments of writing in terms of art as well as the role of education had been examined. With this study, the stage of calligraphy from the artistic point of view had been searched and a start has been made for further studies.