Küçük ve orta ölçekli orman endüstri işletmelerinde kalite faaliyetlerinin belirlenmesi (Giresun İli örneği)
Determination of quality activities of small and medium sized forest products industry establishments example of Giresun city
  1. Tez No: 66928
  2. Yazar: NAHİD RAMAZAN YAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda dünyada yaşanan küreselleşme olgusu gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin ortak birer ekonomik bütünleşmeye gittiklerinin bir göstergesidir. Nitekim insanlar refah seviyelerini arttırabilmek için ulusal sınırlarının dışında da ekonomik faaliyette bulunmaktadırlar. Aynı zamanda dışa açılmayan ülke ekonomileri kendi içinde kapalı kalarak sonuçta çöküşe uğramaktadırlar. Araştırmamızda ülkemizde üretim yapan küçük ve orta ölçekli orman endüstri işletmelerinin kalite uygulamaları açısından hangi aşamada oldukları incelenmiştir. Amaç Gümrük Birliğine girdiğimiz günümüz Türkiye'sinde bu işletmelerin dış pazar ile rekabet edebilecek güçte, kalite standartlarında olup olmadığının veya kalite uygulamaları açısından hangi aşamada olunduğunun tespitidir. Diğer bir amaç ise işletme yönetici ve sahiplerinin kaliteli üretim yapma olgusuna yaklaşımları ile işletme içi ilişkilerin kalite kontrol faaliyetlerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada Giresun ilinde faaliyet gösteren 65 adet küçük ve orta ölçekli orman endüstri işletmesi üzerinde anket uygulanmıştır. Anket uygulanan işletmeler rastgele seçilmiştir. Sonuçta çıkan değerler tablo ve şekillerle belirlenmiş ve gösterilmiştir. İstatistiksel yöntem olarak ki-kare metodu uygulanmıştır. Baza değerlendirmelerde ise anket sonucunda alman cevaplar önemlilik puanlan ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ülkemizin orman ürünleri sanayi olarak sahip olması gerektiği ekonomik gücün altında olduğu görülmektedir. Daha çok küçük ölçek bazında siparişe göre üretim yapan orman endüstri işletmelerinin kalite standartlarım arttırmak için gerek kendi aralarında yapacakları ortaklıklar gerekse devletin ve özel teşviklerin yardımıyla orta ve hatta büyük ölçekli hale getirilmeleri gerekmektedir. En önemlisi orman ürünleri sanayiinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletme sahibi ve/veya yöneticileri esnaf ve sanatkar zihniyetinden çıkarak sanayici işadamı kimliğine bürünmeleri gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Küçük ve Orta Ölçekli Orman Endüstri İşletmeleri, Anket Yöntemi, Kalite Faaliyetleri, Kalite Kontrol VI
Özet (Çeviri)
In last years because of globalizatior either developed or nondeveloped countries are going towards a common economic union. In order to have better life standarts people are running economic organizations out of their national frontiers. Also the country economies which does not spread out of their frontier become closed in themselves and starting to collapse. In our research it is searched the quality control activities in small and medium sized forest industry managements, our aim is to obtain if these managements have the quality standarts to competite with foreign markets in those days Turkey when we coined the Europen Union. Another aim is to find the react of the owners or the organizers of those managements to the quality control. It is applied 65 questionnaires to the small and medium sized forest industry managements. The managements are choosen random. The values found out from the questionnaires are shown as shapes and tables. It is used khi square as statical method. In some of the conclusions the answers taken from the questionnaires are utilized by their points of importance. From the conclusions obtained, it is a fact that the economic power of forest products industry in our country has a lower degree than it must have been. Order production made small managements must come together and become medium or big sized ones, this can be by partnerships or by the encouragement of the goverment or by private enterprise. The most important thing is that the owner or the organizers of the small and medium sized forest industry managements must have the mentality of industrialist. Key Words : Small and Medium Sized Forest Products Industry Managements, Questionnaire Method, Quality Activities, Quality Control. vn