Hastaneden izole edilen dirençli bakteri suşlarının bazı dezenfektanlara duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of the susceptibly of resistant nosocomial bacterial strains to some disinfectant
  1. Tez No: 157959
  2. Yazar: FAZİLET ÖZENÇ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAYHAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
81 ÖZET Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran hastalardan izole edilen 95 bakteri izolatının hastanemizde sık olarak kullanılan antiseptik ve dezenfektan maddelere olan duyarlılığı belirlenmiştir. Antiseptik ve dezenfektan olarak hastanemizde yaygın olarak kullanılan klorheksidin solüsyonu (Savleks), klor içeren tabletler (Klorsept), bir kuarterner amonyum bileşiği (Surfanios) ve povidon iyodür (Polyod) seçilmiş ve önerilen kullanım konsantrasyonlanndaki etkinlikleri araştırılmıştır. Antiseptik ve dezenfektan maddelerin in vitro antimikrobiyal etkinliğini belirlemek amacıyla kantitatif süspansiyon testi ile çalışılmıştır. Bu testte, bakteri süspansiyonu belirli konsantrasyondaki dezenfektan çözeltisine ilave edilmiş, 1, 5 ve 15 dakika temas süresi sonunda, bu karışımdan alman süspansiyon nötralizan sıvıya eklenmiştir. Buradan alman sıvı örnek triptik soy agar plaklarına ekilmiş ve 37°C'de 24-48 saatlik inkübasyon sonunda oluşan koloniler sayılmıştır. Kontrol amacıyla dezenfektan madde yerine aynı işlemler steril distile su kullanılarak tekrar edilmiştir. Dezenfektanla temas sonrasındaki bakteri sayısı ile kontrol besiyerindeki bakteri sayısı arasındaki fark hesaplanarak mikrobisidal etki logaritmik olarak belirlenmiştir. 1. dakika sonunda en az 5 logıo redüksiyon faktörlük bir azalmaya yol açan dezenfektan etkili olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızdaki en etkili dezenfektan madde olarak 500 ppm'lik Klorsept tablet bulunmuştur. Metisiline dirençli stafilokok izolatlannın tamamı %1'lik Savleks solüsyonuna duyarlı bulunurken, Polyod solüsyonuna önemli oranda dirençli oldukları görülümüştür. Savlekse ve Polyoda enterik bakterilerde ve Pseudomonas'larda önemli oranda direnç saptanmıştır. Klorheksidin stafilokoklara daha etkili bulunurken povidon iyodür gram-negatif izolatlara karşı daha etkili bulunmuştur. Bizim çalışmamızda Acinetohacter suşlanmn dezenfektanlara olan direncinin diğer bakteri izolatlanna göre daha az oranda olduğunu saptanmıştır. Surfanios'a karşı tüm izolatlarda önemli oranda direnç gözlenmiştir.82 Hastaneden izole edilen bakteri suşlannın çeşitli dezenfektan ve antiseptiklere olan duyarlılığının periyodik olarak belirlenmesi uygun olacaktır. Kantitatif süspansiyon testi bu durumun belirlenmesi için uygun bir test olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY In this study, we determined the susceptibility of 95 isolates, which obtained from patients that applied to Gazi University Hospital, to disinfectants and antiseptics that commonly used in our hospital. Chlorhexidine solution, chlor tablets, a quartarner ammonium compound and povidon iodine were choosed as widely used disinfectant and antiseptic in our hospital. Efficacy of their recommended usage concentrations were investigated. A quantitative suspension test was used to evaluate in vitro antimicrobial efficacy of antiseptics and disinfectants. In this test, the bacterium suspension was added to a disinfected solution with certain concentration; at the end of the contact time of 1, 5, 15 minutes, suspension taken from this mixture was added to a neutralizan liquid. This final content was passaged to sample triptic soy agar plates and incubated at 37 °C for 24-48 hrs. Then the colonies were counted. At the control group, sterile distilled water was used in stead of disinfectant material. Microbicidal effect was calculated by using the number of colony forming units, expressed as logarithm, for disinfected and control group. The disinfectant which showed at least 5 log ı o reduction factor at the end of the first minute was accepted effective. According to these results, a 500 ppm Klorsept tablet was found to be the most effective disinfectant material. Methicilline-resistant Staphylococcus isolates were significantly resistant to polyod, while susceptible to % 1 savieks solution. Also enteric bacteria and Pseudomonas were significantly resistant to savieks and polyod. Chlorhexidine was found to be more effective to Staphylococcus, as well as it is the same for the povidone iodine and gram negative isolates. In our study, we found that the acinetobacter strains were less resistant than other bacteria isolates. All of the studied isolates were considerably resistant to Surfanios.84 In conclusion, determination of susceptibility for the bacterium isolates obtained from hospital periodically can be useful in practice. Quantitative suspension test appears to be approtiate for this purpose.