Menenjit ve şant infeksiyonlarında anaerobik ve aerobik bakteriyel ajanlar ve antibiyotik duyarlılıkları
- Tez No: 157960
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV IV. ÖZET Menenjitler morbidite ve mortalitesi açısından dünyadaki en önemli infeksiyonlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) şant infeksiyonlan ve kompîikasyonları da sık gözlenmektedir. İnvasiv patojenlere bağlı gelişen bu infeksiyonlarda etiyolojiyi ve antimikrobiyal direnç profilini belirlemek klinik tedavinin belirlenmesinde, yönlendirilmesinde ve korunma stratejilerinin aydınlanmasında oldukça önemlidir. Bu çalışmamız bakteriyel menenjit ve şant infeksiyonu varlığı düşünülen 50 hasta üzerinde infeksiyon etkeninin tanımlanması ve etkene uygun antibiyotik profilinin tespit edilmesi amacıyla prospektif olarak planlandı. Mayıs 2003-Ekim 2003 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları, Pediatri ve Nöroşirurji servislerinde yatan hastalardan elde edilen BOS örnekleri çalışmaya alındı. İzole edilen suşlar geleneksel yöntemlerle tanımlanarak, antibiyotik duyarlılık testleri disk difüzyon yöntemiyle değerlendirildi. 50 hastanın 16'sm da BOS kültürleri pozitifti. Örneklerden; 4 Pseudomonas aeruginosa, 4 Metisilin duyarlı Staphylococcus aureus (MSSA), 3 Metisilin sensitif koagülaz negatif staphylococcus (MSKNS), 2 Escherichia coli (E.coli), 1 Streptococcus pneumoniae 1 Enterobacter aerogenes, 1 Metisilin dirençli S. aureus MRSA izole edildi. Anaerob bakteri üremesi tespit edilmedi. Üretilen 3 Pseudomonas aeroginosa susunda hem ESBL (Extended Spectrum Beta-Lactamase) hem de İBL (Inducible Beta-Lactamase) varlığı pozitif bulunurken, E. coli susunun 2'sinde ESBL pozitifliği tespit edilmiştir. Gram negatif suşlar içinde meropenem ve imipenem'e direncin en az olduğu tespit edilirken, Gram pozitif suşlarda da vankomisin, teikoplanin ve tetrasiklinin en etkili ajanlar olarak gözlendi
Özet (Çeviri)
Ill III. SUMMARY Meningitidis is a major public health problem worlwide associated with significant morbidity and mortality. Also infections and serious complications of Cerebro Spinal Fluid shunts are common. Determining the etiology and antimicrobial susceptibility profile of invasive pathogens is an important part of clinical practice that can generate data to improve therapeutic decisions and guide prevention strategies. A prospective study was undertaken to examine the bacterial isolates from the patients with bacterial meningitis and shunt infection and to compare the antibiograms of the bacteria. Fifty patients who were hospitalized in Departments of Clinical Bacteriology and Infectious Diseases, Pediatrics and Neurosurgery, Faculty of Medicine, Atatürk University Hospital, Erzurum, Turkey, during the period from May 2003 till 2003 October, were included in this study. Isolated strains were identified by traditional methods. Antibiotic sensitivity was evaluated by using the disk diffusion method. Of the 16 patients, CSF cultures were positive. The pathogens isolated were Pseudomonas aeruginosa in 4 case, Methicillin sensitive Staphylococcus aureus (MSSA) in 4, Methicillin sensitive coagulase negative staphylococci (MSCNS) in 3 case, E.coii in 2, Methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRS A) in 1, Enterobacter aerogenes in 1 and Streptococcus pneumoniae in 1 from the patients with meningitis and shunt infection. No anaerobic strains were isolated. Two ESBL (Extended Spectrum Beta-Lactamase) producing strain was recovered among E. coli strains. There were 3 P. aeruginosa strains producing both IBL (Inducible Beta- Lactamase) and ESBL. Although carbapenems were the most active agents tested against gram-negative strains, vancomycin, teicoplanin and tetracyclines were the most effective drugs on gram-positive strains.