Serbest muhasebecilik serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mevzuatının muhasebe uygulamalarına ve eğitimine etkisi
- Tez No: 15797
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bu çalışmada, muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleklerinin tarihi gelişimi, örgütlenme, eğitim ve uygulama konuları incelenmiştir. Çalışmanın, birinci bölümünde Dünyada ve Türkiye'de“Muhasebecilik Mesleği ”nin tarihi gelişimi ele alınmıştır. Ülkemizde, uzun bir bekleyiş döneminden sonra, çeşitli kesimler den gelen taleplerin de etkisiyle, ekonomik kalkınma için bir zorunluluk durumuna gelen meslek, 1989 yılında yasallaştırılmıştır. İkinci bölümde ;“3568 Sayılı. Meslek Yasası”ve ilgili yönetmeliklerle getirilen düzenlemeler ve mesleğin örgütlenme si incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; meslek adaylarının ve meslek men suplarının eğitim sorunu ele alınmış, teorik ve pratik eğitim ile staj, sınav gibi konulara değinilmiştir.“uygulamada ve Eğitimde Uyumlaştırma”üzerinde: durularak, geliştirilen önerilerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABS IB A O I She aim of this thesis is to study the historical asp ects, forms of management, education and applications of pro fessions of accountancy and financial consultant. In the first chapter of this study was examinated the historical aspects- of“Profession, of Accountancy”in the World and Turkey.. After a long expectation period in our country, under the influences of different pressure groups -was become legitimate in the year 1989. In the second chapter was examinated“Profession law 3568”and arrangements under the relevant regulations and ma nagement form of this profession. In the final chapter was examinated the' educational, problems ©f candidates and belongings to profession of accon- tancy, especially practical and theoric aspects of it and tra ining and examination matters. -“Harmonization in education and application”was exami nated too and was given some offers to solve the present and future, problems.