Deneysel olarak pnömokokal menejit oluşturulan ratlarda melatoninin tedavideki etkinliği
  1. Tez No: 157973
  2. Yazar: MUSTAFA CİHANGİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
I. ÖZET Melatonin, fizyolojik dozların üstünde verildiğinde çok güçlü antioksidan aktivite gösteren bir hormondur. Bu çalışmada deneysel olarak Streptococcus pneumoniae ile menenjit oluşturulan radarda melatoninin vaskülopati, nörona! hasar, inflamatuar hücre sayısı ve oksidan aktivite üzerindeki etkinliği araştırıldı. Çalışma, Sprague Dawley türü 32 rat ile tamamlandı. Ratlar dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna yedi gün 0.5 ml/gün izotonik tuzlu su intraperitoneal (İP) verildi. Menenjit, CRO ve CRO+MLT gruplarına ilk gün 2.4-5x1 04 cfu/ml konsantrasyonda 0.5 mi S. pneumoniae (serotip 3) susu intrasisternal; sonraki altı gün CRO grubuna 50 mg/kg/gün seftriakson İP, CRO+MLT grubuna ise 50 mg/kg/gün seftriakson ÎP ve 0.2 mg/kg/gün melatonin ÎP verildi. Menenjit grubundaki ratlar solunumlarının yüzeyselleştiği ikinci ve üçüncü günlerde, diğer gruptaki ratlar ise yedinci günde sakrifiye edilerek beyin hemisferleri çıkarıldı. Beyin dokusunda antioksidan aktivite göstergesini saptamak amacıyla malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve süperoksid dismutaz (SOD) düzeyleri ölçüldü. Işık mikroskobu ile bistopatolojik değişiklikler incelendi.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Melatonin is a hormone that shows a very strong antioxidant activity when it's given over physiological doses. In this study, it is evaluated the effect of melatonin for vasculopathy, neuronal injury, inflammatory cell counts on the experimental pneumococcal meningitis. The study completed with 32 Sprague Dawley rats. The rats were divided into four groups. Only isotonic saline solutions [0.5 mL/kg/day, intraperitoneally (IP)] were given to the Control Group for seven days. S. pneumoniae (serotype 3) were given intracisternally as the concentration of 2.4-5x1 04 cfu/mL to the Meningitis, CRO and CRO+MLT Groups. A dose of 50 mg/kg/day ceftriaxone were given to the CRO Group and 50 mg/kg/day ceftriaxone and 0.2 mg/kg/day melatonin were given to the CRO+MLT Group for remaining six days. The rats were sacrificed and cerebral hemispheres were removed when the Meningitis Group's rat's respiratory failure were occurred on day 2nd or 3rd and in other groups on day 7th. Separated hemispheres were immediately frozen on dry ice and stored at -80 °C until analysis. Malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px) and super oxide dismutase (SOD) were studied as indicators of antioxidant activity. The histopathological changes were investigated light microscopy.