Bronşyolit ön tanılı hastalarda EIA yöntemiyle respiratuvar sinsityal virus, parainfluenza, adenovirus, mycoplasma pneumoniae antikorlarının araştırılması
Investigation of antibodies of respiratery syncytial virus, parainfluenza adenovirus, mycoplasma pneumoniae in patients pre-diagnosed with bronchiolit
- Tez No: 157974
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Akut solunum yolu infeksiyonları, tüm dünyada morbidite ve mortalitenin ana nedenleri arasındadır. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine göre, her yıl 2.2 milyon kişi akut solunum yolu infeksiyonlarından ölmektedir. Bronşiyolit iki yaşından küçük çocuklarda sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu, hızlı solunum, göğüste retraksiyonlar ve hışıltılı solunum ile karekterize, bronşiyollerin inflamasyonu ile seyreden klinik bir sendromdur. Bronşiyolit ülkemizde kış aylarında epidemiler oluşturur. Daha çok bir yaşın altında olmak üzere özellikle sosyoekonomik düzeyi düşük olan ailelerde, kalabalık ortamda yaşayan, sigara dumanına maruz kalan ve anne sütü almayan bebeklerde daha sık görülür. Viral etkenler arasında en sık Respirattıvar Sinsityal Vims(RSV), daha az sıklıkla Parainfluenza, Influenza ve Adenovirus hastalığa neden olmaktadır. Mycoplasma, Chlamydia, Ureaplasma, ve Pneumocystis türleri de bronşiyolite yol açan diğer etkenlerdir. Bronşiyolit ön tanılı 0-2 yaş grubu 1 00 hasta ile sağlam çocuk polikliniğinden herhangi bir şikayeti olmayan ve yakın dönem içinde solunum yolu infeksiyonu geçirmeyen 20 kontrol grubu çocukta RSV, PIV, ADV, MYCP etkenlerinin ELISA yöntemiyle IgM, lgG, IgA antikor seropozitifliklerini araştırdık. Hastaların 34'ü 0-5 yaşın arasında 43 'ü 6-12 ay arasında ve 23'ü 13-24 aylan arasında idi. Genel olarak çalışma grubunda bronşiyolit ön tanılı hastaların infeksiyon göstergesi olan spesifik IgM antikor cevabının dağılımı değerlendirildiğinde çocukların 15(%15)'i RSV, 10(%10)'u Parainfluenza virus, 8(%8)' 'i Adenovirus, 3(%3)'ü Mi koplasma pneumoniae karşı seropozitiflik mevcuttu. Sonuç olarak bütün vakaların 36(%36)'sı mevcut bronşiyoliten sorumlu IgM antikorları tespit edildi. IgM pozitif vakaların 25(%25)'i erkek ll(%ll)'i kadındı. Bölgemizdeki bu sonuçlar gerek ülkemizin diğer bölgelerinde yapılan çalışmalarla gerekse yurt dışında yapılan çalışmalardan en sık etken sıklığı açısından farksızdı. Aynı çalışmada bronşiyolit vakalarının mevsimsel ilişkisini değerlendirdik. Hastalar en sık %80'i kış mevsiminde, %.15'i ilkbahar başında ve kalan %5'i ise sonbahar sonunda hastaneye başvurmuşlardır. Bu sonuçlan değerlendirdiğimizde Türkiye gibi kuzey yarım kürede kalan ülke sonuçlan ile aynı idi. Brezilya gibi güney yarım kürede kalan ülkelerde ise vakalar, en sık yağışın olduğu Temmuz ve Ağustos aylannda görülmüştür. 41Bronşiyolit vakalarının erkek ve kadın cinsiyette görülme sıklığı karşılaştırdığımızda bize gelen vakaların %65'i erkek ve %35'ini kadınlar oluşturmaktaydı. Sonuçlarımız bu konuda yapılan çalışmalarla uyum göstermiştir. Sonuç olarak bölgemizde de bronşiyolitin en sık etkenlerinin viruslarca oluşturulduğu, tespit edilmiştir. Bu nedenle antibiyotik kullanımında dikkatli olunması ve gelişigüzel antibiyotik kullanımından kaçınılması gerekmektedir 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute Lower Respiratory Tract Infections (ALRTI) are major causes of pediatric morbidity and mortality in the world. According to WHO data; two million two thousand people died from ALRTI annually. Bronchiolitis is inflamation of the small airway tract and characterised by taciphnea, chest retraction and wheezing and etiologic agent is generally viruses. Epidemics of bronchiolitis is seen in our country, Turkey,especially in winter. This clinical syndrom mostly effect children younger than two years, especially children under one year. Viruses; particularly RSV; account for the majority of patogen isolated during clinical disease.However other viruses including Parainfluenza, Influenza, Adenovirus and bacteria such as Mycoplasm, Chlamydia, Ureaplasma, Pneumocystis species can cause this disease. This disease is more common in the children younger than two years who have history of parent smooking, lower socioeconomic status and living in crowded family and exposure ton pollution. Feeding without breast feeding is also a risk factor for bronchiolitis. The serum IgM, IgG, IgA antibody seropositvity against The RSV, PIV, ADV and MYCP were investigated by ELISA methods in 100 children considered as bronchiolits clinically and 20 healty children who have not respiratory tract infection recently who are admitted pediatric units in Diyarbakır. Generally; specisific IgM antibody indicates viral infection in children.The seropositivity for RSV-l&Â İs 15(%15), P/F-IgM 10 (%10), ADF-IgM 8(%8) M7CP-IgM 3(%3) respectively.Etiological agents determined by ELISA are %36 of the total.Patients with IgM positivity were %25 male and %11 female. Our results were similar to other studies' results. We also evaluated the association of bronchiolitis with seasons. Most patients applied in winter( %80), and spring (%15) and late autumn (%5).These findings show,the results of our contry and countries of north hemispehere are similar to each other. Of the patients with bronchiolitis were %65 (65) male and %35( 35) female. These results were similar with other studies in this subject. İn conclusion; the most common detected etiologic agent of bronchiolitis is viruses.For this reason; we should avoid from random uses of antibiotics. 43