Ateş ve döküntülü erişkin hastalarda etyoloji
The etiology of fever and rash in adultputients
  1. Tez No: 157978
  2. Yazar: AYSAN MURTEZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Ateş ve döküntülü hastalıklar, acil tanı ve tedavi kararı verilmesi gereken hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ateş ve döküntülü hastalıkların çoğunda tanı için ayrıntılı bir anamnez ve fizik muayene ile uygun laboratuvar incelemelerini içeren genel bir yaklaşıma gereksinim vardır. İleriye dönük olarak yapılan bu çalışmada, Mayıs 2001 ile Nisan 2004 arasında yatırılarak ya da ayaktan izlenen ardışık 100 erişkin hastada ateş ve döküntü etyolojisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Olguların ortanca yaşları 35 (sınırlar 14-79) olup, 45'i kadın, 55'i erkek idi. Hastalar, ateş ve döküntü etyolojisine göre üç gruba ayrıldılar: enfeksiyöz nedenler (%50), enfeksiyon dışı nedenler (%40) ve tanı koyulamayanlar (%10). En sık rastlanan döküntü tipi makülopapüler döküntü ve en sık karşılaşılan beş hastalık kızamık, ilaç reaksiyonları, su çiçeği, erişkinde Stili hastalığı ve riketsiyözler idi. Enfeksiyöz nedenlerde viral hastalıklar ile enfeksiyon dışı nedenlerde ilaç reaksiyonları, erişkinlerde ateş ve döküntü etyolojisinde ilk akla gelmesi gereken hastalıklar olarak belirlendi. Yakınma ve fizik muayene bulgularından baş ağrısı ve konjunktivit ile enfeksiyöz nedenler (p= 0.012, p=0.011), ilaç kullanımı ve artrit ile enfeksiyon dışı nedenler (p=0.010, p=0.037) arasında anlamlı bir ilişki saptanırken laboratuvar verileri ile üç grup hastalık arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Enfeksiyöz nedenlerde, bakteriyel etkenlerin neden olduğu hastalıklarda viral hastalıklara göre ESR ve CRP değerlerinde daha fazla artış saptandı (p=0.015, p=0,006). Hastaların %5'i kaybedilmiş olup, mortaliteye yol açan hastalıklar TEN (2 olgu), ESH (1 olgu), Stafilokoksik TŞS (1 olgu) ve GVH hastalığı (1 olgu) idi. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ETIOLOGY OF FEVER AND RASH IN ADULT PATIENTS The patient with fever and rash often poses an urgent diagnostic and therapeutic dilemma for the clinician. The nonspecificity of many fever and rash syndromes mandates a systemic approach to diagnosis that includes a thorough history and physical exam as well as appropriate use of laboratory tests. In this study, we aimed to determine the etiology of fever and rash in 100 consecutive adult patients followed-up as in- or out-patients between May 2001 and April 2004 prospectively. Median age of the cases was 35 (range: 14-79); 45 were female and 55 were male.The patients were divided into three groups according to the etiology of fever and rash: infectious causes (%50), noninfectious causes (%40) and undiagnosed ones (%10). The most common type of rash was maculopapuler and the most common five causes were measles, cutaneous drug reactions, varicella, adult-onset Still's disease and rickettsial disease. Viral diseases among infectious causes and cutaneous drug reactions among noninfectious causes were determined as most common diseases among the etiologies of fever and rash. There was a strong relationship between headache, conjunctivitis and infectious causes (p= 0.012, p=0.011) and between drug use, arthritis and noninfectious causes (p=0.010, p=0.037), but there was no relationship between laboratory tests' results and three groups. But the increase in levels of acute phase reactants was greater in bacterial diseases when compared with levels in viral diseases (ESR, p=0.015; CRP, p=0,006). The mortality rate was %5 and the causes of the patients' death were as follows: toxic epidermal necrolysis (2), adult-onset Still's disease (1), staphylococcal toxic shock syndrome (1) and graft-versus-host disease(1). 54