Yoğun bakım ünitesi hastalarının santral venöz kateterleri ile ilişkili enfeksiyon açısından sürveyansı
  1. Tez No: 157986
  2. Yazar: ELİF HAKKO
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET İleriye dönük olarak yaptığımız bu çalışmada, Aralık 2003-Mayıs 2004 tarihleri arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Anestezi ve Reanimasyon A.D, YBÜ'nde yatırılarak izlenen ve santral venöz kateteri (SVK) olan 120 olgu kateter ilişkili enfeksiyon gelişimi yönünden incelenmiştir. YBÜ'de SVK takılan her hasta kateter çıkarılana kadar çalışma formuna kaydedilerek izlendi. Bu 120 hastanın 18 (%15)'inde KİE gelişti. SVK takılma hızı %47.8 ve 1000 kateter günü başına KİE hızı 10.9 saptandı. Yaş, cinsiyet, altta yatan hastalık ve kateter takılmadan önceki hastane yatış süresinin 7 günden daha fazla olmasını ile KİE arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Kateter takılmadan önce antibiyotik kullanma öyküsü 120 hastanın 52 (%43.4)'sinde mevcuttu. Bu oran KİE gelişen hastalarda daha fazla olup, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.05). Total parenteral nütrisyon (TPN) alan hastalarda enfeksiyon gelişme riski almayanlara göre ileri derece anlamlı olarak bulundu (p=0.001). Subklavian vene takılan kateterlerin %25.5'i, jugular vene takılan kateterlerin %25'i ve femoral vene takılan kateterlerin %14.6'sı kolonize oldu. Hem kolonizasyon hem de KİE açısından istatistiksel bir farklılık saptanmadı. Kateterlerdeki lümen sayısının artışı KİE oranında artışa neden olduğu, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (p=0.078). Kateter kalış süresi 7 gün ve/veya daha uzun olanlarda 7 günden kısa kalanlara göre anlamlı olarak KİE oranında artış gözledi (p=0.05). KİE'na neden olan etkenler, KNS (5), Klebsiella pneumoniae (5), Pseudomonas aeruginosa (2), Candida albicans (2), Staphylococcus aureus (1), Klebsiella oxytoca (1), 39Enterokok (1) ve Candida sp. (1) idi. Stafilokoklann tümünde metisiline direnç ve Klebsiella kökenlerinin ise 4' ünde ESBL (genişlemiş spetrumlu beta-laktamaz) mevcuttu. Çalışmamızda KİE'lar hastane yatış süresinin uzamasına ve mortalitede artışa yol açmamıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY 120 patients hospitalized in Sadi Sun ICU, Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University were followed prospectively for the development of catheter-related infections (CRT). Eigtheen of 120 patients were diagnosed with CRI. The catheter-utilization rate was 47.8% and CRI rate was 10.9 for 1000 catheter days. There was no significant difference between CRI and age, sex, underlying diseases and duration of hospitalization more than 7 days before the catheterization. The history of antibiotic administration was found among 52 (43.4%) of 120 patients. This rate was high in the patients with CRI and this was statistically significant (p=0.05). The infection risk development in the patients taking total parenteral nutrition was statistically significant (p=0.001). The colonization rate catheters in the subclavian vein, jugular vein and femoral veins were 25.5%, 25% and 14.6 % respectively. There were no statistically difference between these catheter sites neither for colonization nor forthe development of CRI. An increase of CRI was detected in multilumen catheters but the difference was not statistically significant (p=0.078). There were significantly increased rate of CRI m the patients whose length of catheterization is more than 7 days (p=0.05). The pathogens were CNS (5), Klebsiella pneumoniae (5), Pseudomonas aeruginosa (2), Candida albicans (2), Staphylococcus aureus (1), Klebsiella oxytoca (1), Enterococcus sp (1), and Candida sp. (1). All staphylococcal isolates had methicilin resistance, and 4 of 6 Klebsiella strains produced ESBLs (extended spectrum of beta-lactamase). In our study, the length of hospital stay and mortality rate were not increased among CRI patients. 41