İnsan monositlerinin antikandidal aktivitesi üzerine flukonazol ve sitokinlerin etkisi
The effects of fluconazole and cytokines on anticandidal activity of human monocytes
  1. Tez No: 157985
  2. Yazar: SEVGİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
,,,,,,,,,,,,,,,,,0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 64 ÖZET Bu çalışmada, TNF-a, GM-CSF, IFN-y ve GM-CSF+IFN-y kombinasyonunun tek başına veya flukonazol ile birlikte monosit/makrofajlarm kandidasidal aktivitelerini nasıl etkilediğini inceledik. Etkinliği görmek için, sitokinlerin bulunduğu deneylerde oluşan CFU'lerin sayısını kontrol grubu ile kıyasladık. Ayrıca, bu çalışmayla eş zamanlı olarak değişkenlerin NO üretimi üzerinde yaptığı değişiklikleri, nitrat/nitrit kolorimetrik deney kiti kullanarak değerlendirdik. Çalışma sonucunda hedeflenen; kullanılan sitokinlerin monosit/makrofajlarm kandidasidal aktivitesini nasıl etkilediklerini bulmak, eş zamanlı yürütülen NO düzeylerinin ölçümü ile de sitokinlerin hücre içi mekanizmaları nasıl etkilediğini tespit etmekti. NO düzeyleri ile kandidasidal aktivite arasında bir ilişki olup olmadığım da inceledik. TNF-a, tek başına veya flukonazol ile birlikte kullanıldığında kandidasidal aktivitede bir değişiklik meydana getirmemiştir. GM-CSF, hem tek başına hem de flukonazol ile birlikte monosit/makrofajlarm kandidasidal aktivitesini artırmıştır. IFN-y, flukonazol varlığında veya yokluğunda, hem 24. hem de 48. saatlerde monosit/makrofajlann kandidasidal etkinliğini artırmıştır. GM-CSF+IFN-y kombinasyonunun antikandidal aktivitesi kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ancak sitokinlerin tek basma kullanıldıkları deneylerden daha anlamlı bir etki göstermemiştir. NO düzeyleri ve kandidasidal aktivite arasında pozitif bir ilişki kurulamamıştır. Genellikle C. albicans varlığı NO düzeylerinde anlamlı bir artış yapmıştır. Ayrıca MNH+C albicans 'm tek basma bulunduğu deneylerde maksimum NO düzeyleri sağlanmıştır.65 Bazı sitokinler, özellikle immun sistemi zayıflamış hastalarda dirençli C. albicans infeksiyonlarmın tedavisinde bağışıklık sistemine önemli katkılarda bulunabilir. Bizim çalışmamız GM-CSF ve IFN-y'nın bağışıklık sisteminin antikandidal etkisine olumlu katkılarda bulunabileceğini göstermektedir. NO düzeyleri ve kandidasidal aktivite arasında direkt bir ilişki kurulamamıştır. Ancak C. albicans 'm varlığı NO düzeylerini uyaran en önemli etken gibi görünmektedir. Irnmün sistemin desteklenmesinde GM-CSF ve IFN-y gibi bazı sitokinler olumlu katkıda bulunabilir. Ancak, immün sistemdeki denge çok önemli olduğu için verilen sitokinlerin uygun dozda, uygun zamanda ve gerekli durumlarda kullanılması önemlidir. Hem immun baskılanmış hastaların artışı hem de mikroorganizmalara karşı direnç gelişimi, infeksiyon hastalıklarının tedavisinde yeni arayışlara neden olmuştur. Sitokinler, bu amaca önemli katkılarda bulunacak gibi gözükmektedir. Sitokinlerin, hem bağışıklık sisteminin elemanları üzerinde, reseptör düzeyindeki birebir etkilerini hem de doğal ve kazanılmış bağışıklık ağım nasıl etkilediğini anlamak için; in vivo ve in vitro çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In our study we examined the effect of TNF-a, GM-CSF, IFN-y & GM-CSF+IFN- y combinations alone or with fluconasole on candidasidal activities of monocytes/macrophages. In order to see the effectivity we compared the number of CFUs forming in the assays having cytokines and control group. At the same time we evaluated the effect of variables on NO synthesis with a nitrate/nitrite colorimetric assay kit simultaneously. Our aim at the last of this study was to find out how cytokines effect the candidasidal activities of monocytes/macrophages and to determine the effect of cytokines on intracelluler mechanisms by measuring NO levels. We also searched the relation between NO levels and candidasidal activities. TNF-a didn't change candidasidal activity either alone by itself or with fluconasole. GM-CSF enhanced the candidasidal activity of monocytes/macrophages in both situations (alone or with fluconasole). IFN-y enhanced candidasidal efectivity of monocyte/macrophage at 24 and 48 hours. The anticandidal activity of GM-CSF+ IFN-y combination is significantly higher than control group in comparison. But there was no significant effect in assays that only cytokines were used. We could not find a positive relation between candidasidal activity and NO levels..Generally the presence of C. albicans made significant increase in NO levels. However the assays that only MNH+C. albicans were used, showed maximum NO levels.67 Some cytokines can contribute to immun system in therapy of resistant C. albicans infections especially in immuncompromised patients our study showed that GM-CSF and IFN-y may positively contribute to anticandidal effect of immun system. There is no direct relation between NO levels and candidasidal activity. But the presence of C. albicans seem to be the most important effect that stimulates NO levels. Some cytokines like GM-CSF and IFN-y may positively effect in supporting immun system. But because of the importance of balance in immun system given cytokines recommended to be used in appropriate dosage, time and conditions. The increase in number of immuncompromised patients and the number in resistant micorganisms caused to new searches in therapy of infectious diseases and cytokines seems to be important for this aim. İn vivo and in vitro studies are needed to undestand the effects of cytokines on immun system cells, receptors and natural and acquired immun system interactions.