Yoğun bakımda takılmış olan santral venöz kateteri olan hastaların sonuçlarının prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of outcomes in patients with central venous catheters inserted in the intensive care unit
- Tez No: 949238
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yoğun Bakımda Takılmış Olan Santral Venöz Kateteri Olan Hastaların Sonuçlarının Prospektif Olarak Değerlendirilmesi Giriş: Santral venöz kateterler (SVK) yoğun bakım ünitelerinde tedavi ve izlem amacıyla yaygın olarak kullanılan invaziv araçlardır. Ancak kullanımları sırasında enfeksiyon başta olmak üzere çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Amaç: Bu çalışmada yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yatan santral kateter takılan hastaların sonuçlarının prospektif olarak incelenmesi ve bu sonuçların kateter komplikasyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın santral kateter uygulamalarına yönelik komplikasyonları azaltmaya ve öngörülebilirliliğini artırmaya yönelik stratejilere ışık tutması hedeflenmektedir. Yöntem: Çalışmaya Mart 2024 ile Şubat 2025 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi yatışı sırasında santral venöz kateter takılmış, 19-94 yaş aralığında olan 213 hasta ve hastaların ilk kateterleri dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında hastaların demografik ve klinik özellikleri, SVK yerleştirilme detayları, kateter süresince gelişen komplikasyonlar, laboratuvar verileri ve tedavi süreçleri takip edilmiştir. Tüm veriler hasta dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sisteminden elde edilmiştir. İstatistiksel analizler Turcosa yazılımı ile yapılmış, verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Uygun durumlarda Student's t testi, uygun olmayanlarda Mann-Whitney U testi kullanılmış, kategorik değişkenler için ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prospective Evaluation of Outcomes in Patients with Central Venous Catheters Inserted in the Intensive Care Unit Introduction: Central venous catheters (CVCs) are invasive tools widely used for treatment and monitoring in intensive care units (ICUs). However, their use is associated with various complications, most notably infections. Objective: This study aimed to prospectively examine the outcomes of ICU patients with central venous catheters and evaluate the association between these outcomes and catheter-related complications. The study also aims to contribute to strategies for reducing complications and improving the predictability of CVC use. Methods: A total of 213 patients aged 19–94 who had CVCs inserted during their stay in the Internal Medicine Intensive Care Unit of Erciyes University Medical Faculty between March 2024 and February 2025 were included. Only the first catheter per patient was evaluated. Demographic and clinical characteristics, catheter insertion details, catheter-related complications, laboratory data, and treatment processes were monitored. All data were obtained from patient records and the hospital information system. Statistical analyses were performed using Turcosa software. The Shapiro-Wilk test was used to assess normal distribution. Student's t-test or the Mann-Whitney U test was applied depending on the distribution, and chi-square tests were used for categorical variables. Univariable and multivariable binary logistic regression analyses were conducted to identify factors associated with catheter complications. A p-value