Diabette insülin reseptör geni ve β3-adrenerjik reseptör gen polimorfizminin analizi
Analysis of insulin receptor gene and β3-adrenergic receptor gene polymorphism in diabetes
- Tez No: 157998
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
6. ÖZET Diabetes Mellitus insulin salgılanması, insulin etkisi veya her ikisindeki defektler sonucu oluşan hiperglisemi ile karekterize bir metabolik hastalıklar grubudur. Diabetes Mellitus(DM) iki alt gruba ayrılabilir; Tip I ve Tip II DM. Etyolojisinde genetik ve çevresel faktörler söz konusudur. Çalışmamızda insülin reseptörü (İR) Nsi1 ve p3- adrenerjik reseptör (p3- AR) Trp64Arg polimorfizmlerinin Türk toplumundaki dağılımını ve diabetin her iki tipinin gelişimine olan etkisini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda 55 Tip I DM'lu hasta, 92 Tip II DM'lu hasta ve 102 sağlıklı kontrolde inceleme yaptık. 249 örnekten elde edilen DNA'larda İR Nsi1 polimorfızmini ve p3- AR Trp64Arg polimorflzmini saptamak için polimeraz zincirleme reaksiyonu (PCR), restriksiyon fragmanı uzunluk polimorfizmi (RFLP) ve agaroz jel elektroforez yöntemleri kullanılmıştır. Serum lipid düzeyleri enzimatik yöntemlerle tayin edilmiştir. Tip I DM'lu hasta grubunda İR Nsi1 polimorfizminde mutant alleli (G) alleli kontrole göre yüksek bulunmuştur ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Tip I DM patogenezine katkıda bulunduğu izlenimi edinilmiştir. Tip II DM'lu hasta grubunda ise G alleli kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur ancak istatistiksel olarak anlamlı değildir. İR mutant aleli Tip I ve Tip II DM'lu hasta gruplarında yüksek diastolik kan basıncı ile ilişkili bulunduğundan İR Nsi polimorflzmini Türk toplumunda yüksek diastolik kan basınç prediktörü olarak önerilebilir. p3-AR 64Arg allel dağılım açısından Tip I DM'lu hasta grubuyla kontrol grubu arasında bir fark gözlenmemiştir. Tip II DM'lu hasta grubunda ise mutant allel kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Bu nedenle P3-AR 64Arg mutasyonunun bizim toplumumuzda Tip II DM için düşük risk grubuyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Diabetes mellitus is a group of metabolic diseases characterised by hyperglisemia as a result of defects in insulin secretion, insulin effect or both. Diabetes mellitus ( DM) can be divided into two groups; Type I DM and Type II DM. Genetic and enviromental factors are involved in its etiology. We aimed to define the distribution of insulin receptor (IR) Nsil and (p3- AR) Trp64Arg polymorhisms and their effect on the development of both types of diabetes mellitus. In our study, we examined 55 patients with Type I DM, 92 patients with Type II DM and 102 healthy controls. Polimerase Chain Reaction (PCR), Restriction Fragment Lenght Polimorphism (RFLP) and agarose gel electrophoresis procedures were used to examine IR Nsil polymorphism and ((33- AR) Trp64Arg polymorhism in DNA's obtained from 249 subjects. Serum lipid levels were measured by enzimatic procedures. Mutant allel (G) of IR Nsi I polymorhism in Type I DM patients is higher than the control group and it is statistically significant. It is suggested that it may be involved in pathogenesis of Type I DM. However in Type II DM patient group G allel is observed to be higher than the control group, but it is not statistically significant. As IR mutant allel is observed to be related to high diastolic blood pressure in Type I and Type II DM patient groups, IR Nsil polymorhism can be proposed as a predictive factor for high diastolic blood pressure. No difference has been observed in P3-AR 64Arg allel distribution between Type I DM and control groups. However in Type II DM patient group mutant allel is observed to be statistically significantly lower than the control group. Therefore it is thought that 03-AR 64Arg mutation may be related to low risk group for Type II DM in our population. 44