Tip II diabetli hastalarda serum paraoksonaz düzeyleri ve (PON1) 192 polimorfizmi
Serum paraoxonase levels and (PON1) 192 polymorphism in type II diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 157997
  2. Yazar: SANEM GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET: TİP 2 DÎABETLİ HASTALARDA SERUM PARAOKSONAZ DÜZEYLERİ VE PONl(192) POLİMORFİZMt Paraoksonaz (PONİ), insan serumunda apolipoprotein Al içeren yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) alt fraksiyonu ile yakın ilişkili kalsiyuma bağlı bir esterazdır(9). Serum paraoksonaz lipid peroksidleri hidroliz ederek, düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) oksidasyonunu önleyebilen, HDL'ye bağlı bir enzimdir ve bu yüzden anti-aterojenik bir etki göstermektedir(12). İnsan serum paraoksonaz 1, organofosfatlann, karboksilik asit esterlerin ve karbamaüarın hidrolizinde de önemli bir rol oynamaktadır(8). PONİ proteininin kodon 192'deki polimorfizmi, arginin (R alleli) ve glutamin (Q) alleli aminoasidlerinin değişimini içermektedir(6,8,13). Yapılan çalışmalar PONİ geninin pozisyon 192'deki glutamin (Q) / arginin (R) polimorfîzminin tip 2 diabetes mellitusla ilişkisi olduğunu göstermiştir. Tip 2 diabetli hastalarda serum PON 1 aktivitesinin daha düşük olduğu da bildirilmiştir(7). 50 tip 2 diabetes mellituslu hasta ve 30 diabetik olmayan kontrolde, P0N1(192) polimorfîzminin serum PONİ aktivitesi üzerindeki etkisini araştırdık. İnsan paraoksonaz gen polimorfizmi polimeraz zincir reaksiyonu/restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (PCR/RFLP) yöntemiyle çalışıldı. PONİ geninin genetik analizinde Alwl enzimi kullanıldı. Buna göre QQ,QR ve RR genotiplerinin sıklıkları tip 2 diabetli hastalarda sırasıyla %36, %50 ve %14, kontrol deneklerde ise %26.67, %46.66 ve %26.67 olarak bulundu. Paraoksonaz aktivitesi, paraokson eklenmesini takiben oluşan p-nitrofenolün spektrofotometrik analizi ile ölçülmüştür. Paraoksonaz aktivitesi diabetiklerde kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. PONİ (192) genotiplerinin serum PON aktivitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY: SERUM PARAOXONASE LEVELS AND PONl(192) POLYMORfflSM IN TYPE 2 DIABETES MELLITUS PATDINTS Paraoxonase (PON1) is a calcium-dependent esterase closely associated with the high density lipoprotein (HDL) subtraction that contains apolipoprotein AI in human serum(9). Serum paraoxonase (PON) is a high density lipoprotein bound enzyme that can prevent oxidation of low density lipoprotein by hydrolyzing lipid peroxides and thus exert an anti atherogenic effect(12). Human serum paraoxonase 1 plays an important role in the hydrolysis of organophosphates, carboxylic acid esters and carbamates(8). The polymorphism at codon 192 of the PON1 protein involves an exchange of aminoacids glutamine (the Q allele) and arginine (the R allele) (6,8,13). Recent studies have suggested that glutamine (Q isoform) / arginine (R isoform) polymorphism at position 192 of PON 1 gene is associated with type2 diabetes mellitus. It is reported that serum PON1 activity is decreased in subjects who have had type 2 diabetes(7). We investigated the effect of PON 192 polymorphisms on serum PON1 activity in 50 type 2 diabetes mellitus individuals and 30 non-diabetic controls. We studied the human paraoxonase gene (PON1) polymorphism by polymerase chain reaction/restriction fragmant length polymorphism (PCR/RFLP). To determine the polymorphism of the PON1 gene Alwl restriction enzyme have been used. The frequencies of the QQ, QR and RR genotypes were found as 36,50 and 14% in type 2 diabetes patients and 26.67, 46.66, 26.67% in control subjects, respectively. Paraoxonase activity was measured by spectrophotometric assay of p- nitrophenol production following addition of paraoxon. We found that paraoxonase activity was lower in diabetics than in control subjects. We showed that PONl(192) genotypes have a major effect on serum PON activity.