Proje planlama ve kontrol tekniklerinin inşaat maliyet muhasebesi ile uyumlaştırılması
- Tez No: 15802
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET özellikle 70'li yıllardan sonra, Türk İnşaat Endüstrisinin uluslararası boyut kazanarak; bir taraftan yeni iş olanakları açması, diğer taraftan da döviz kazandırması endüstrinin önemini daha da arttırmaktadır. Ülke içinde ve dışında, güçlü rakipler karşısında Türk İnşaat İşletmelerinin“başarısı, şüphesiz ”bu alan da yapılacak bilimsel çalışmalarla yakından ilgili olacaktır. Bu nedenle çalışmamızda, inşaat maliyet muhasebesi sistemi ile proje planlama ve kontrol tekniklerinin uyumlaştırılarak inşaat maliyetlerinin etkin bir şekilde kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Böyle bir sistem kurulduğu takdirde, inşaat maliyetlerinin karşılaştırılabilir özelliğe sahip olması mümkün olmaktadır. Buna“bağlı olarak da, işletmelerin varlıklarının daha etkin olarak kullanılması mümkün olacaktır. Yukarıda 'belirtilen amacımıza ulaşabilmek için; öncelikle inşaat endüstrisi ve bilgisayar uygulamaları hakkında genel bilgiler verildikten sonra, maliyetlere karşılaştırılabilme özelliğini sağlamak üzere inşaat maliyetlerinin tahmini ile muhasebeleştirilmesi arasında uyum sağlanılmıştır. Sözkonusu uyum neticesinde elde edilen verilerle de maliyet kontrol raporları hazırlanmıştır. Daha sonra, kontrol raporlarında toplanan verilerin proje planlama ve kontrol teknikleri ile uyumlaştırılarak yönetim için daha yararlı bir sekile getirilmesi yolunda çalışmamız sürdürülmüştür. Son olarak, çalışmamızda işlenilen temel konular açısından, ülkemizde inşaat alanında önde gelen işletmelerden biri olan STFA İnşaat A.Ş.”inde uygulama yapılmış ve çalışma önerilerimizle sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Construction Industry is one» of the main industries in Turkey» This industry not only affects people in their lite every day, but is also affected by the changing environment situations (tor example, technological developments, increasing population, requirements of users and so on ),. Since this industry gives new employment opportunities.far Turkish workers in the other countries and provides opportunities to make -foreign currencies, the importance of this industry increases day by day» It is clear that the success of the Turkish Construction Companies in the foreign countries under heavy competition depends on the scientific s t u d ı e s a t t h i s a r e a. Therefore, in this study, control of construction cost w 1 1 h the ha r m o n i zatio n o f c o n s t r u c t i o n c: o s t a c c o u n t i n g a n d network analyses is bak en âs our objective. The cost information which is used in the network techniques can not be -found easily without doing a cooperation with the e m p 1 o y e e s o t a c c o v n t i n g d e p a r t m e n t., According to that, what has to, be done is to make accounting and technical employees come together during the process., When that kind o-f a system is established, estimated and actual, construction costs will have specialty of comparability,, Consequently, economic resources o-f c o m p a n i e s w i. I 1 b e u s e d m o r e effectively.To arrive this objective, subjects of each section of our papers âna summarized in the -following paragraphs I. n !?; h e t i r s t s a c +; i o n, g a n e r a 1 i n f o r m a t i o n a b o u t construction industry and computer applications is given. This in -forma I-, i on will be main to the following sections of the paper,, In the second section,, after the problems seen in the construction industry a.r& given, a cooperation between estimating of construction costs and recording will be created to have the opportunity of a compare of construction costs,, According to these data,, cost control reports have also been prepared,, To have a comparability specialty at the costs, estimating and recording of the costs must be made in the same way from the view point of the cost centers and cost elements,, Thus, estimating of construction costs was studied i n d e t a i 1“ I n t h e t h i r d s e c t i o n, a c c o r d i. n g t o t h e r e ! a t i o n s h i p w h i c I”? was created in t h e sec o n d s e c t i o n, the s u b j e c t o f c o o p e r a t i o n b etwee n n e 1 w o r k i e c h n i g u e s a n d c o s t a c c o u n t i n g is studied. In the last section, the main subjects which were given in our paper bvb applied on the 5TFA Construction Company which is one of the biggest construction companies of Turkey,