Bağımsız bileşen çözümlemesi ve bayesgil uygulamalar
Independent component analysis and bayesian applications
- Tez No: 158021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYHAN YÜCEOKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Demografi, Biostatistics, Demography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET Bağımsız Bileşen Çözümlemesi (BBÇ) özellikle istatistik ve nörofizyoloji alanında son 10 yıldır ilgilenilen tamamen yeni ve orjinal bir konudur. Çözümleme esas olarak Faktör Çözümlemesinin bir uzantısıdır. Yani pekçok karışık değişkenden oluşan bir sistemi daha anlaşılabilir alt bileşenlere ayrıştırmaya yarar. Özellikle“artifact”dan arındırmada yöntemin etkinliği sergilenmektedir Bu tezde BBÇ'nin en temel yapısı anlatılmaya çalışılıp sağlık alanında en sık kullanıldığı EEG verileri ele alınmıştır. Tezin amacı Türkiye'de çok az kişinin ele aldığı bu konuya giriş düzeyinde bir kaynak olup; çözümlemenin faydasını sağlık alanında ortaya koymaktır. BBÇ 'nin matematiksel altyapısı ve yararlandığı diğer istatistiksel metodlara değinilerek bu alandaki araştırmacılara ışık tutacağı düşünülmüştür. 67
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Independent Component Analysis has been used for 10 years in the fields of statistics and neuorophysiology. Therefore, ICA is completely new and original technique. It is established on the basis of Factor Analysis. ICA is used for decomposing the components in order to obtain clear and analyzable subcomponents. Method seems to be useful particularly in deartifacting procedure. In this thesis an overview of ICA has been tried to made. EEG is used as an example. Main purpose of this study is to provide a basic reference to the researchers about the ICA on which there is no enough work in Turkey. Besides, it is attempted to show that it is a good method which can be used in several areas of health sciences. It is hoped that exploration of the mathematical and statistical basis of ICA could illuminate to the Turkish scientists who might interested in ICA. 68