Mali sermayenin yeniden yapılanması ve Türkiye örneği
The Restructuring of financial capital and the case of Turkey
  1. Tez No: 135369
  2. Yazar: CEMİL RAGIP ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
oz Bu çalışmada, doksanlı yılların başından itibaren yoğunlaşan ve daha fazla akışkanlığa kavuşan mali sermayenin hızla -bu koşullara uygun- yeniden yapılanması ve bu yapılanmaya bağlı olarak ortaya çıkan yeni sermaye birikim biçimlerinin analizi ve etkileri Türkiye örneğinden yola çıkılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bir kaynak dağıtım mekanizması olarak, mali sistem, tüm dünyada, belirleyiciliğini artırmaktadır. Ekonomilerin hızlı entegrasyonu sermaye akışkanlığını kolaylaştırırken, ekonomilerin etkinlikleri de bu akışkanlığa bağlı olarak değişmektedir. Yani matematiksel bir anlatımla artık mali sermaye bağımsız-belirleyici değişkendir. Mali Sermayenin, bu iddiada, yeniden yapılanması tüm dünyada, onun en önemli bileşeni olan, bankacılık sisteminin de yeniden biçimlenmesine yol açmıştır. Bu süreçte hemen hemen tüm ülkelerde banka sistemi ve sermaye piyasaları hem belirleyici olmuşlar hem de birbirlerine daha fazla yaklaşmışlardır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalarda da kamu ekonomisi de bu entegrasyona dahil olmuştur. Çalışmada bu yüzden Türkiye'de kamunun borçlanma dinamiklerine ve kamu bankalarının önemine değinilerek bu konuda analitik çözümlemelere yer verilmiştir. Öte yandan mali sermayenin yapılanmasında anahtar bir ölçek sayılabilecek“mali derinlik”kavramı literatürde yer aldığı kadarıyla tarif edilerek bunun Türkiye çözümlemesi yapılmıştır. Tüm dünyada mali sermayenin hızlı yapılanması, özellikle Türkiye gibi ülkelerde mali yapıdan başlayan derin ve kronik krizlerin de hazırlayıcısı olmuştur. Çalışmada bununla ilgili neden-sonuç ilişkileri de yer verilmiştir. ABSTRACT Setting out from the Turkish experience, this study attempts to the narrate the the rapid change of financial capital, culminating since the beginning of the 1990s, and to identify the new forms and effects of capital accumulation related to that change. As a resource distribition mechanism, the financial system increases its determination on the economic structures. While the rapid integration of economies heightens the volatility of capital, the efficiencies of economies ara changing subject to that volatility. The restructuring of the financial system has led to a reshaping of the banking systems and the capital markets converged more closely. Specifically, in developing markets such as Turkey, the dynamics and structure of the puclic sector has been incorporated under those markets also. Therefore in this study, the dynamics of public dept anda the importance of public banks are mentioned and analytical analyses has been made. On the other hand, the concept of financial depth, which can be regarded as a key measure in the structuring of the financial capital, is explained as it is featured in the literature, and analyses of Turkey with that concept has been made. The rapid structuring of the financial capital all over the word has prepared for deep economic crisis, particularly in countries like Turkey, beginning from the financial system. On this subject matter, cause-and- effect analyses has been given in the study. IV
Özet (Çeviri)