Atriyal izomerizli çocuklarda Hand1 ve Nkx2.5 gen mutasyonları
Hand1 and Nkx2.5 in children with atrial isomerism
- Tez No: 158026
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAN ERGİNEL ÜNALTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. Özet Kalbin embriyolojik gelişiminde rol oynayan transkripsiyon faktörleri arasında en önemlilerinden birisi Nkx2.5 genidir. Handl ise Nkx2.5'a downstream konumda kardiyak morfogenezde etkili bir diğer transkripsiyon faktör genidir. Nkx2.5 geni mutasyonları şimdiye dek ASD+AV ileti defektlerİ ve Fallot tetralojisi gibi bazı konjenital kalp hastalıklarında gösterilmiştir. Handl konusundaki araştırmalar ise şimdilik kısıtlı sayıdadır ve insanda direkt bir konjenital kalp malformasyonuna etken olduğu gösterilmemiştir. Çalışmamızda atriyal izomerizm ve lateralite defekti gösteren hasta grubunda (n=70) Nkx2.5 geni için önceden tanımlanmış mutasyonların taranması ve bunu takiben olası yeni mutasyonların ortaya çıkarılması amacıyla tüm genin SSCP yöntemi ile taranması planlanmıştır. Hastalarda bilinen mutasyonlardan sadece 1 tanesine (C618T/Glnl70ter) rastlanmıştır. Diğer yandan yeni mutasyon taranması amacıyla yapılan SSCP incelemelerinde ise baz değişikliği bulunamamıştır. Handl geninde ise 1. ekson'un bir kısmı ve 1. ekson-intron bağlantı bölgeleri amplifiye edilerek SSCP incelemesi yapılmıştır. Değişik paternler gözlenen 13 hasta ve 5 kontrol vakasına ait örnekler dizilenmiştir. Sekiz hasta ve 2 kontrol örneğinde polimorfizm olduğu bilinen C851G sübstitûsyonu bulunmuştur. Bu çalışma ile atriyal izomerizm etyopatogenezinde Nkx2.5 geni ilk kez çalışılmıştır. İlk bulgularımız lateralite defektli hastalarda Nkx2.5 geninde mutasyon bulunmadığı yönünde olmakla beraber genin daha detaylı incelenmesini kapsayan çalışmalarımız halen devam etmektedir. 77
Özet (Çeviri)
7. Summary Nkx2.5, one of the important transcription factors involved in the embryologic morphogenesis of the heart lies upstream to HANDI, another important factor for the developing heart. To date mutations in Nkx2.5 gene were shown in specific congenital cardiac defects such as secundum ASD+AV conduction defects and tetralogy of Fallot. Although known as a transcriptional factor involved in the early heart development, limited data is available for Handl in humans with congenital heart disease. To further characterize the role of Nkx2.5 and HANDI in a specific subgroup of congenital heart disease we screened 70 patients with laterality defects for the known mutations in Nkx2.5 gene. Only 1 patient with C168T/Glnl70ter mutation was detected. In order to identify new mutations, we performed SSCP analysis of the whole gene for this group of patients. No new sequence change was detected. We also screened HANDI gene's 1. exon and 1. exon-intron boundary with SSCP analysis in the same patient and control groups. We found C851G substitution in 8 patients and 2 controls. Our preliminary Nkx2.5 gene studies provided valuable data, nearly excluding Nkx2.5 gene in the etiopathogenesis of laterality defects but further analysis of the gene is still continuing. 78