Çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden kümeleme yöntemi ve kronik sigara içiciler üzerine bir uygulama
Cluster analysis from multivariate statistical methods; An application of chronic smokers
- Tez No: 158038
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER SATICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ill ÖZET Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemlerden Kümeleme Analizi ve Kronik Sigara İçiciler Üzerine Bir Uygulama Halil Coşkun ÇELİK Çalışmamızın amacı, sigara ile ilgili ele alınan çok değişkenli bir yapıyı kümeleme yöntemleriyle çözümlemektir. Kümeleme yöntemleri bu tür çok değişkenli yapılarda başarılı kümeler oluşturmaktadır. Bu çalışmada sigara ile ilgili değişkenleri incelemek amacıyla öğrenciler, öğretmenler, sağlık personelleri, polisler, esnaflar ve işsizler olmak üzere altı grupta toplam 1 133 kişiye ait 64 değişken incelenmiştir. Bu değişkenlere ilişkin ilginç gözlenme oranlan ile birlikte küme yapılarım ortaya çıkaran ward kümeleme yöntemi uygulanmıştır. Altı gruba ait veriler dikkate alınarak değişkenlerle ilgili dendogramlar elde edilmiştir. Dendogramlar yoluyla, sigarayla ilgili değişkenlerden kişilerin cinsiyetini, değişik alışkanlıklarını, sosyal ve psikolojik durumlarını ortaya çıkaran kümeler elde edilmiştir. Bunların görsel olması yorumlamalarda daha somut sonuçlara ulaşmayı sağlamıştır. Sonuç olarak sigarayla ilgili değişkenlere uygulanan ward kümeleme yöntemi, konuyla ilgili beklenen kümelerden başarılı ve anlamlı sonuçlar elde edileceğini göstermiştir.. Anahtar Kelimeler : Kümeleme analizi, aşamalı ve aşamalı olmayan kümeleme yöntemleri, sigara.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Cluster Analysis from Multivariate Statistical Methods; An Application of Chronic Smokers This study's aim is to analyze multivariate construction about smoking using clustering methods. Clustering methods form successful cluster about this kind of multivariate construction. This study was carried out on six groups including students, teachers, health officers (doctors, nurses), policemen, tradesmen and unemployed for the purpose of analyzing the variables about smoking. 64 variables belonging to 1133 individuals were investigated. According to our purpose, the ward cluster analysis which reveals proportions of interesting observations related to these variables together with cluster constructions was carried out. Taking into consideration the data related to these six groups, we got dendograms about these variables. From the variables about smoking through the dendograms, we got clusters that reveal the sexualities, different habits, social and psychological situations of individuals. Because of being visual, we had more concrete conclusion while interpreting. As conclusion using the ward cluster analysis which is carried out on the variables related to smoking. We have successful and meaningful conclusions from the clusters about the subject. Key Words : Cluster Analysis, Hierarchical Cluster Analysis, Nonhierarchical Cluster Analysis, Smoking