Çevresel olarak asbeste maruz kalan kişilerin lenfositlerindeki sitogenetik değişikliklerin incelenmesi
Investigation of cytogenetic changes in lymphocytes of people who are environmentally exposed to asbestos
- Tez No: 158039
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET DÖNMEZ ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÇEVRESEL OLARAK ASBESTE MARUZ KALAN KİŞİLERİN LENFOSİTLERİNDEKİ SİTOGENETİK DEĞİŞİKLİKLERİN İNCELENMESİ ÖZET Asbest minerallerine maruziyet; akciğer kanseri, plevral mezotelyoma ve çeşitli organlardaki kanser vakalarını içeren ciddi sağlık etkilerinin geniş bir çeşitliliği ile ilişkilidir. Türkiye'de pek çok bölgede asbest bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri olan Doğanlı Köyü'nde yaşayan ve hemen hemen doğduğundan beri asbeste maruz kalan kişilerin lenfositlerinde sitokinezis-blok testi kullanılarak mikronükleus (MN) oranları değerlendirildi. Doğanlı Köyü'nde yaşayan, yaklaşık 30-70 yaşları arasında her iki cinsiyetten 30 hastanın periferik kanları alındı. Yaş, cinsiyet, ve sosyoekonomik bakımdan aynı olan Kayseri'ye bağlı bir köyden 25 kişi de kontrol grubu olarak kullanıldı. Alınan kan örnekleri, %25 fetal kalf serum ve fitohemaglutinin içeren Ham's F-10 medyumlarına ekildi. 44. saatte Sitokalazin-B (Cyt-B) eklenerek, binükleer hücreler elde edildi. 72 saatlik kültür sonunda preparatlar rutin işlemlerle hazırlandı. Elde edilen preparatlar mikroskopta incelenerek, 1000 kadar binükleer hücre sayıldı ve mikronükleuslu hücreler kaydedildi. Aynı zamanda 1, 2 veya daha fazla çekirdekli her bir hücre kaydedildi, MN değerleri belirlendi ve nükleer bölünme indeksi (NDI) değerleri hesaplandı. Sonuç olarak; asbeste maruz kalan kişiler ve kontrol kişiler arasındaki MN değerleri açısından fark olmamasına rağmen (P>0.05), NDI değerleri arasında fark bulundu (PO.05). Bu çalışmada her iki grup kişilerin MN değerleri arasında fark bulunmamasına rağmen, NDI değerleri arasında anlamlı fark bulunması asbest maruziyetinin akciğer kanseri ve malign plevral mezotelyoma (MPM) ile olan ilişkisini destekler niteliktedir. Anahtar Kelimeler : Asbest, Malign Plevral Mezotelyoma (MPM), Mikronükleus.
Özet (Çeviri)
V INVESTIGATION OF CYTOGENETIC CHANGES IN LYMPHOCYTES OF PEOPLE WHO ARE ENVIRONMENTALLY EXPOSED TO ASBESTOS ABSTRACT Exposure to asbestos minerals has been associated with a wide variety of adverse health effects including lung cancer, pleural mesothelioma, and cancer of other organs. There are asbestos deposits in many regions of Turkey. People in Doğanlı village -one of those regions- have been exposed to asbestos since they were born. In those people's lymphocytes chromosome damage was evaluated by micronucleus (MN) counting using cytokinesis-block test. Peripheral blood samples was taken from 30 patients who lives in Doğanlı village, at the age of approximately between 30-70 from each gender. 25 people from same age, sex and socioeconomic state from a village of Kayseri were used as a control group. Blood samples were cultured in Ham's F-10 medium which include 25 % fetal calf serum and phytohemaglutinin. At 44th hours for binucleated cells Cytochalasin-B (Cyt-B) was added to cultures. After incubation of 72 hours slides were prepared according to routine methods. 1000 binucleated cells were scored for micronucleus frequencies by microscope on slides. At the same time each cell that has 1, 2 or more nucleus and MN frequencies were scored and nuclear division index (NDI) rates were calculated. As a result, although there were no differences in MN values between people who were exposed to asbestos and people in control group (P>0.05), there were significant difference between NDI values of both groups (PO.05). In this study; although there were no difference between MN values of people in both group, there were significant differences between NDI values support that exposure to asbestos has been associated with lung cancer and malign pleural mesothelioma (MPM). Key words : Asbestos, Malign Pleural Mesothelioma (MPM), Micronucleus