Çevresel asbeste maruz kalan erişkin bireylerde kaygı ve umutsuzluk düzeyleri
Levels of anxiety and hopelessness in adult individuals who are exposed to enviromental asbestos
  1. Tez No: 311183
  2. Yazar: GÜLHAN YİĞİTALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma çevresel asbeste maruz kalan bireylerde kaygı ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesini amaçlayan kesitsel bir çalışmadır. Araştırma çevresel asbest olduğu bilinen Diyarbakır ili Çermik ilçesine bağlı Yukarışeyhler beldesinde 2010 yılında yürütülmüştür. Burada yaşayan 35 yaş üzeri 355 kişiden 292'sine ulaşılmıştır. Ayrıca karşılaştırma grubu olarak (çevresel asbeste maruziyetin olmadığı bilinen) Diyarbakır ili Çarıklı beldesindeki yetişkinlerden sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 305 kişi alınmıştır. Veri toplama aracı olarak kişilerin demografik özelliklerini belirleyen araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve ayrıca kaygı ve umutsuzluk düzeylerini belirleyen ?Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri? ve ?Beck Umutsuzluk Ölçekleri? kullanılmıştır. Kişilerle yüz yüze görüşülmüştür.Veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Betimleyici frekans ve yüzde tabloları çıkarılmıştır. Sayısal verilerin karşılaştırılmasında ?² (ki-kare) testi kullanılmıştır. Gurupların durumluk-sürekli kaygı ve umutsuzluk puanlarının aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. İki grup arasındaki farkları incelemek için t testi (Independent Samples t Test), ikiden fazla grubu karşılaştırmak için varyans analizi (one-way Anova) uygulanmıştır. Elde edilen farklılığın hangi grup veya gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Post Hoc analizinden Tukey HSD testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a cross sectional study that aims at determining the levels of anxiety and hopelessness in the individuals who are exposed to asbestos. The study was performed in 2010, in Yukarışeyhler District of Çermik County in Diyarbakır province, where environmental asbestos is known to be present. Out of 355 persons above 35 years of age and living in this area, 292 were reached. Furthermore, as the comparison group, 305 adults in Çarıklı district of Diyarbakır province (where environmental asbestos is known not to be present) were taken by means of Systematic Sampling Method. As data collection method, a questionnaire form prepared by the researcher, ?State-Trait Anxiety Inventory? and ?Beck?s Hopelessness Scale? which determine the level of anxiety and hopelessness were employed. Persons were interviewed face-to-face.All data were assessed in electronic environment. Descriptive frequency and percentage tables were obtained. ?² (chi-square) test was used for comparing the numerical data. Then, arithmetic means and standard deviation values were calculated for both groups? state-trait anxiety and hopelessness points. T-Test (Independent Samples t Test) was conducted for examining the differences between two groups and variance analysis (one-way Anova) was performed so as to compare more than two groups. To determine the group(s) that gave rise to the difference obtained, Tukey HSD test from Post Hoc analysis was applied.